Anasayfa » Güncel » En Uygun Uçak Bileti Hangi Gün Satılıyor?
Güncel

En Uygun Uçak Bileti Hangi Gün Satılıyor?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
27 Mart 2019

Bütün bir yıl boyunca çalışıp, yorgunluğunu yazın atmak isteyenler seyahat planlarına hız vermiş durumda. Rotalar farklı olsa pek çok kişi için en önemli konu başlıklarından biri de uçak bileti. Peki daha ucuza nasıl bilet alınır?

Yıl boyunca çalışıp yazın tatil yapmak isteyenler için tatil planlama döneminin hızlandığı bir döneme giriyoruz. “Nereye gitsek?” sorusunun kafalarda dolaştığı bu dönemde hiç kuşkusuz diğer bir soru da:”Nasıl gitsek?”. Bütçe meselesinin ülke meselesi haline geldiği şu günlerde, cevabı “uçak” olanlar için yeni bir soru beliriyor bu seferde… “Daha ucuza uçak bileti nasıl bulurum?”

Bilet alımında günlerin hatta saatlerin bile fark ettiğini belirten online seyahat markası biletall.com CEO’su Yaşar Çelik,“Uçak biletlerinde hafta içi seyahat etmek, hafa sonu seyahat etmekten daha avantajlı. Sabah uçuşu yerine akşam uçuşunu tercih ederek daha uygun fiyatlara bilet bulabilirsiniz’’ dedi.

Uçak Bileti ile ilgili görsel sonucu

En pahalı biletler Cuma günü satılıyor

Uçakla seyahat eden yolcuların en çok dikkat ettiği konuların başında ucuz uçak biletini tercih ettiklerini belirten Çelik, ” Özellikle yılbaşı, resmi tatiller ve yaz döneminde bilet fiyatları oldukça pahalı oluyor. Uygun uçak biletini satın alabilmek için sabah yerine akşam uçuşlarına rezervasyon yapmalarını öneriyorum. Uçuşunuz yurt içine olacaksa cuma günleri uçak bileti almaktan kaçının. 2018’de en pahalı yurt içi uçak bileti Cuma günleri satıldı. Pazar sabah saatleri ise ucuz uçak bileti bulmak için en ideal gün. Yurt dışına seyahat etmeyi planlıyorsanız en az 2 ay öncesinden rezervasyon yaptırarak en iyi uçuş teklifini yakalayabilirsiniz. Yurt dışına bilet almak için en doğru zaman Ocak ayı. Yaptığımız analizlere göre en ucuz yurt içi uçak biletleri Mart ayında satılırken, en pahalı yurt içi biletleri Ağustos ayında satıldı”diye konuştu.

Zamanlama çok önemli 

Tatil planının son güne bırakılmasının çok kötü bir tercih olacağını söyleyen Çelik, bu tercihin hem bütçe hem de seyahat açışından sıkıntı çıkaracağının altını çizdi. Zamanlamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Çelik, günlerin hatta saatlerin bile fiyatları etkilediğini söyledi. Çelik sözlerine şöyle devam etti:“Doğru plan ile fiyat ve tatil açışından güzel bir tatil yapabilirsiniz.Bayram ve tatillerde biletler hızlıca tükeniyor. Bu yüzden özellikle uzun tarihli bayram/resmi tatillerde biletinizi günler öncesinden almanız gerekiyor. 2018 yılında yurt içi uçuşlarında en uygun bilet 23.00 ile 00.00 arasında, yurt dışı uçuşlarında ise en ucuz bilet 03.00 ile 04.00 arasında satıldı.”

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER