Anasayfa » Güncel » En Güçlü Pasaport Sıralaması Değişti. Peki İlk Sırada Kim Var?
Güncel

En Güçlü Pasaport Sıralaması Değişti. Peki İlk Sırada Kim Var?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
10 Ocak 2019

Dünya üzerinde kaç ülkeye vizesiz seyahat edebildiğine bağlı olarak pasaportların gücünü ölçen Pasaport Index 2019 ilk verileri açıklandı. Buna göre dünya üzerindeki en güçlü pasaport sıralamasında ilk sıraya orta doğudan bir ülke yerleşti. 115 ülkeye vizesiz seyahat edebilen Türkiye Cumhuriyeti pasaportu, Avrupa ülkeleri arasında 18. , dünyada ise en güçlü 39. pasaport oldu.

Başka coğrafyalar görmek, farklı toplumları tanımak, değişik kültürleri keşfetmek… Dünyayı gezmek seyahat severlerin en favori tercihlerinden… Bir de vize derdi olmasa… Sadece elindeki pasaportla dünya üzerinde en çok yabancı ülke gezebilen ülke vatandaşı nerede dersiniz? Başka bir deyişle en güçlü pasaport kimde?

Kanada merkezli danışmanlık şirketi Arton Capital’in hazırladığı ‘Passport Index’ web sitesinde yayınlanan ülke pasaportlarının vizesiz ya da kapıda vizeyle seyahat edilebilen ülke sayısı dikkate alınarak hazırlanan ‘Küresel Pasaport Sıralaması’ (Global Passport Power Rank) 2019 Ocak sonuçları açıklandı.

Türk vatandaşlarının vizesiz olarak seyahat edebildiği 115 ülke bulunurken, 83 ülke ise Türk vatandaşlarından vize talep ediyor. Listenin başında ise vizesiz olarak 167 ülkeye seyahat edilebilen pasaportuyla Birleşik Arap Emirlikleri yer alıyor.

united arab emirates passport ile ilgili görsel sonucu

Birleşik Arap Emirlikleri’ni 166 ülkeye vizesiz seyahat imkanı tanıyan Almanya ve 165 ülke ile Singapur takip ediyor. Listenin son sırasında ise yalnızca 5 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sunan Afganistan pasaportu yer alıyor.

En güçlü pasaportlar listesinde ilk beş:

1. Birleşik Arap Emirlikleri

2. Almanya

3. Singapur, Danimarka, İsveç, Finlandiya, Lüksemburg, Fransa, İtalya, Hollanda, İspanya, Norveç, KuzeyKore, ABD

4. Belçika, Avusturya, Japonya, Yunanistan, Portekiz, İsviçre, Birleşik Krallık, İrlanda, Kanada

5. Çek Cumhuriyeti, Macaristan

Analiz edilen 2019’un en güçlü pasaportlar listesindeki ilk 20 ülkenin 15’inin Avrupa’dan olması da dikkat çekiyor. Türkiye pasaportunun vizesiz seyahat edebildiği 155 ülkenin 71’i Türk vatandaşlarını hiçbir vize uygulamasına tabi tutmazken, 44 ülke kapıda vize uyguluyor. Arjantin, Brezilya, Şili, Peru ve Kolombiya gibi Güney Amerika ülkelerinin yanı sıra Gürcistan, Endonezya, Japonya, Güney Kore ve Singapur, Türkiye pasaportuna sahip turistlerin vizesiz gidebileceği ülkeler arasında. Öte yandan Türkiye, 143 ülke vatandaşına vizesiz seyahat etme imkanı tanırken, aralarında Bangladeş, Gana, Hindistan ve Irak’ın da yer aldığı 55 ülke vatandaşına ise vize uyguluyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön