Anasayfa » Güncel » Elevated Park: Singapur’un Demiryolundan Tüm Şehri Çeviren Bir Park Yaratıyor
Güncel

Elevated Park: Singapur’un Demiryolundan Tüm Şehri Çeviren Bir Park Yaratıyor

elevated-park-singapurun-demiryolundan-tum-sehri-ceviren-bir-park-yaratiyor
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
7 Ocak 2016

Singapur’da şehir yaşamını şenlendirecek yepyeni proje Elevated Park,  New York’un yapmayı planladığı yükseltilmiş demiryolu üzerinde yer alacak yer altı parkı High Line’dan esinlenecek ve  şehir yaşamını oldukça kolaylaştıracak.

New York’un ilk yeraltı parkı High Line’I hatırladınız mı? Bu proje eski bir yükseltilmiş demiryolundan müthiş bir tasarımla dönüştürülen bir yaşam alanının hikayesi ve uzun süren mücadele sonucunda New York’un gökdelenleri arasında nefes alınabilecek bir alan yaratan kolektif bir çalışmanın ürünü.

Singapur ise “Elevated Park” (Yükseltilmiş Park) projesinde High Line’dan farklı olarak 2011 yılında kapatılan eski Britanya dönemi demiryolunu park haline çeviriyor ancak 15 mil uzunluğundaki bu park tüm adayı kaplayacak.

park tasarımı

park tasarımı

Singapur Şehir Kalkınma Yeniden Geliştirme kıdemli direktörü Nin Tan konu hakkında:

” Yaklaşık 1 milyon kişinin yaşadığı eşi benzeri görülmemiş bu 24 kilometre uzunluğunda serbest bırakılmış alan çeşitli manzaralar ve toplulukları kaplıyor.”

Yeni park alanında planlanan aktiviteler ise neredeyse sınırsınız. Bisiklet sürebilir, kaya tırmanışı yapabilir, biraz rahatlamak istediğinizde hemen yanı başınızda yer alan yağmur ormanını izleyebilir, sebze meyve yetiştirebilir hatta yoga dersleri bile alabilirsiniz.

“Toplum ile çalışarak eski demiryolu koridorundan sadece bir park yaratmaktan ziyade  oldukça özel bir topluluk alanı yaratmak adına oldukça mükemmel bir fırsat gördük.”

Elevated Park dizaynı ise yarışmayı kazanan Japon Nikken Sekkai firmasına ait. Tasarım nihayetinde şehri ikiye bölen demir yolunu dönüştürerek hem bisiklet hem de yürüyerek şehrin daha kolay dolaşılmasın amaçlıyor ve park ile ilgili halktan gelen tüm geribildirimler de kabul ediliyor.

elevated park

elevated park

“Eski demiryolu bu koridor ile toplulukları ikiye bölüyordu ancak şimdi toplulukları birleştiren bir kamu alanı olacak” diyen Tan projenin önemine dikkat çekti.

Demiryolundan dönüştürülen parkların ilk örneği 1993’te Paris’te açılan Promenade Plantée park.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön