Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » El Yapımı “Yüzen Ada”da Bir Molaya Ne Derdiniz?
Destinasyonlar

El Yapımı “Yüzen Ada”da Bir Molaya Ne Derdiniz?

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
2 Şubat 2019

Şehirden hızla kaçıp deniz ve bir tutam yeşil ile buluşmak isteyenler için Danimarka’da ilham verici bir proje hayata geçiyor. Şehirler ve deniz arasındaki ilişkiyi yeniden canlandırmayı hedefleyen, adını Danca’da ‘Ada’ anlamına gelen Ø harfinden alan Ø1 adlı yüzen ada prototipi geçtiğimiz günlerde tanıtıldı.

Koskoacaman bir maviliğin ortasında olduğunuzu düşünün. Yanı başınızda sadece sandalınız ve altında gölgelendiğiniz yemyeşil bir ağaç… Marshall Blecher ve Fokstrot işbirliğiyle tasarlanan yüzen ada platformları, Kopenhag Limanı’nda Copenhagen Islands/Kopenhag Adaları adlı yeni bir kamusal alan yaratmayı amaçlıyor.

Kopenhag Adaları, Kopenhag Limanı’na yayılmış bir dizi yüzen ahşap platformdan oluşacak. İlk yüzen platform olarak hayata geçirilen Ø1 adlı ada şu anda tüm şehir halkının kullanımına açık.

Ada, güneşlenmek, gece yıldızları izlemek, barbekü yapmak, balık tutmak ve diğer bazı yerel aktiviteler için kullanılabiliyor. Ø1 şu anki haliyle herkesten kaçıp kafanızı dinleyebileceğiniz ıssız bir ada görünümüne sahip olsa da aslında Kopenhag Adaları olarak planlanan ada kümeleri için bir prototip niteliğinde.

El YAPIMI YÜZEN ADALARIN İLKİ: Ø1

25 metrekarelik bir yüzeye sahip olan adanın ortasında 6 metrelik bir ıhlamur ağacı yer alıyor.

Yüzen ada, Kopenhag’ın güney limanındaki tekne yapım tesislerinde geleneksel ahşap teknikleri kullanılarak ve tamamen el yapımı olarak inşa edilmiş. Proje, bu yeni kamusal alan türü ile bölgeyi canlandırmayı amaçlıyor.YENİ BİR KAMUSAL ALAN VE ETKİNLİK MEKANI

Kopenhag Adaları projesi bu kadarla da sınırlı değil. Mevcut adalara yeni adacıklar eklenecek. Yüzme platformu, yelkenciler için cafe, sauna; balıkçılar için balıkçılık alanı, bahçe, midye çiftliği ve bir serbest dalış platformu da ada kümesinde yerini alacak. Adaların yeri, etkinliklerin ve festivallerin ihtiyacına göre değiştirilip limanın farklı bölgelerine taşınabilecek.

Şehirler ve deniz arasındaki ilişkiyi yeniden canlandırmayı hedefleyen proje, artan nüfusa bağlı hızlı şehir gelişimini ve yükselen deniz seviyelerini göz önüne alarak hazırlanmış. Projeyi hazırlayan ekip şu anda yeni adacıklar üzerinde çalışıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön