Anasayfa » Güncel » Eiffel Kulesi’ne Yeni Proje: Güvenlik Duvarı
Güncel

Eiffel Kulesi’ne Yeni Proje: Güvenlik Duvarı

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
14 Şubat 2017

Mevsimlerden bağımsız yılın her döneminde milyonlarca ziyaretçi ağırlayan ve sadece Fransa, Paris’in değil, dünyanın en önemli turistik sembollerinden biri olan Eiffel Kulesi’nin etrafına kurşun geçirmeyen bir duvar örülmesi planlanmakta.

22 Milyon Amerikan Doları (20 Milyon €uro) olarak bütçelenen duvar kentin simgesini ziyaretçileri için daha güvenli bir yer haline getirecek.

 

Eiffel-Tower-6

 

Bahsekonu güvenlik duvarının yapımı aslında daha büyük bir projenin sadece kule ile ilgili bir parçası. Proje, şehrin diğer turistik lokasyon ve simgelerini de kapsayacak genişlikte. 15 yıllık bir süreçte tamamlanması planlanan seyahat güvenlik tedbirleri projesi toplamda 320 Milyon Dolar olarak öngörüldü.

Belediye Başkan Yardımcısı Jean-Francois Martins’in basın açıklamasına göre güvenlik tedbirlerini artırma ihtiyacı azalmadı, devam etmekte. Dünyanın en önemli simgelerinden birini çevreleyecek olan yapıyı şimdiden eleştirenlere ise başkan yardımcısı bunun “çok estetik bir duvar” olacağını, doğal görünümü ise bozmayacağını belirtmekte.

 

images

 

Nice ve Paris’te gerçekleşen olayların tekrar yaşanmaması adına bu tarz önlemlerin artırılarak alınması gerektiğine dikkat çekilen basın açıklamasında şehrin kafe, spor merkezleri, konser salonları ve özellikle de Eiffel Kulesi ve çevresindeki güvenlik tedbirlerinin mümkün olduğunda ziyaretçileri rahatsız etmeyecek düzeyde zaten artırıldığı ifade edildi.

Yaklaşık 2,5 metre yükseklikte inşa edilmesi projelenen duvar Eiffel Kulesi’nin alt katını çevrelemekle kalmayıp, kule çevresinde bulunan yeşil alanı da kapsayacak genişlikte olacak.

Kurşun geçirmezliğinin yanısıra hiçbir kuvvetle de yıkılamayacak güçte yapılandırılacak olan duvarın turistleri rahatsız etmeyeceği ve hatta seyahat ve ziyaretlerini güven duygusunu artırdığı için daha da huzurlu hale getireceği öngörülmekte.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön