Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Edirne’nin Karnavalı, 1 Günde 30 Bin Turist Ağırlamaya Hazırlanıyor
Destinasyonlar

Edirne’nin Karnavalı, 1 Günde 30 Bin Turist Ağırlamaya Hazırlanıyor

Edirne’nin Karnavalı, 1 Günde 30 Bin Turist Ağırlamaya Hazırlanıyor

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı 950 nüfuslu Çamlıca köyünde, her yıl düzenlenen ve günümüzde küçük bir karnaval tadında geçen eski Balkan geleneği Bocuk Gecesi” etkinliğine, yurt içi ve yurt dışından 30 bin turist gelmesi bekleniyor.

Şehirlerin turizm kapasitesi sadece tarihi ve doğal güzellikleri ile sınırlı değil elbet. Dünyaca ünlü bir çok turistik kent; ismini verdiği farklı konseptteki festival, karnaval veya etkinliklerle her yıl sayısız turist çekiyor.

Mimarisi ve doğal güzelliği ile öne çıkan Edirne’de; geçmişten gelen gelenekler de son yıllarda turistik amaçlı kullanılmaya başlandı. Bunlardan biri de adeta mini bir karnavalı andıran “Bocuk Gecesi”. Keşan’ın Çamlıca Köyü’nde düzenlenen bu etkinliğin ünü, “Kakava” gibi kar topu misali büyümeye başladı. Hatta, sınır ötesini aştı. Öyle ki yurt dışındaki festival takipçileri ve turizm şirketleri bu eğlenceyi programlarına aylar öncesinde almaya başladı.

Bocuk Gecesi ile ilgili görsel sonucu

Tur operatörleri Trakya rotasına dahil ediyor

Trakya’nın kültürel, geleneksel ögeleri ile turizmciler için eğlenceli bir destinasyon olduğunu belirten Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu AA’ya yaptığı açıklamada; “Korku ve eğlencenin bir araya geldiği bu etkinlikte, Ankara’dan, İstanbul’dan ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden tur operatörleri bizleri arayarak, Trakya rotasına ‘Bocuk Gecesi’ etkinliğini eklemek istediklerini söylüyorlar. Bocuk Gecesi’nin tarihi geçmişine dayalı ritüellerini, geleceğe taşıma ve bunu Trakya’da yaygınlaştırma adına çok önemli bir iş başarıldı.

Etkinliğin ünü, sınırlarını aştı. Bu yıl Bulgaristan ve Yunanistan’dan da etkinliğe katılanlar olacak. Özellikle turizmin az olduğu kış aylarında, bu tür etkinliklerin düzenlenmesi, bölge ve ülke turizmine katkı sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

Bocuk Gecesi ile ilgili görsel sonucu

Viking kostümleri hazırlandı

“Bocuk”ta 3 senedir kıyafet teması işleniyor. Bu sene de gelenlere, sahne gösterileri ve bu kapsamda dönem kıyafetleri hazırlandı. İlk yıl ‘Spartaküs’ dizisinden, sonraki yıl ‘Game of Thrones’tan konseptler sunuldu. Bu yıl Vikingler’den hazırlanan kıyafet konsepti sunulacak. Ayrıca somut olmayan kültürel miras değerleri sahneye taşınıyor. Epik oyun gösterileri katılımcıların ilgisi büyük.

30 bin turist bekleniyor

Köyün nüfusu 950. Etkinlikte geçen yıl 20 bin turist misafir edildi. Bu yıl ise yerli, yabancı toplam 30 bin turist bekleniyor. Etkinliğe Marmara Bölgesi’ndeki illerin yanı sıra Avusturya, Kanada, Makedonya, Bulgaristan ve Yunanistan’dan da turistlerin katılması öngörülüyor.

Bocuk Gecesi ile ilgili görsel sonucu

Bocuk Gecesi Proje Koordinatörü Tahir Demirel ise; hazırlıkları günler öncesinden tamamladıklarını ve turistleri 5 Ocak Cumartesi günü Çamlıca’ya beklediklerini söyledi. Her yıl etkinlik kapsamında, tören çalışması teması belirlediklerini anlatan Demirel; “Bocuk Gecesi”nde eğlenceli sahne gösterilerinin ardından katılımcılara kabak tatlısı ikram edileceğini ve köy sakinlerinin de katılımıyla korku ritüelinin yapılacağını kaydetti.

Bocuk Gecesi ile ilgili görsel sonucu

“Bocuk Gecesi” neler yapılıyor?

Kışın en soğuk gecesi olarak kutlanan “Bocuk Gecesi”nde, her evde mutlaka kabak pişiriliyor, bunun yanı sıra kar suyunda haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem, kuzinede fırınlanmış yer fıstığı ve ceviz yeniliyor.

Aile halkı, komşular ve akrabaların katıldığı gecede, gençler çarşaflara bürünerek komşularını “Bocuk geliyor” diye korkutuyor. “Bocuk” diye adlandırılan varlığın beyazlar içinde, insan görünümünde gezdiğine, “Bocuk”un kabak pişen eve gelip kötülük yapmayacağına inanılıyor.

“Bocuk Gecesi”nin, kış mevsimindeki en sert gecenin simgesi olduğu ve bu gece suya atılan tahtanın, sabah su üzerinde donmuş olarak bulunması halinde o evdekilerin yıl boyunca sağlıklı, dayanıklı ve güçlü olacağına inanılıyor.

Keşan ve Çamlıca köyü çevresinde yoğun kar yağışı nedeniyle 5 Ocak’ta yapılması planlanan etkinlik kısa süre için ertelendi. Yeni tarih komisyon tarafından kamuoyuna açıklayacak.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön