Anasayfa » Etkinlikler » Edirne Ayçiçek Tarlaları’nda Foto Safari
Etkinlikler

Edirne Ayçiçek Tarlaları’nda Foto Safari

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
17 Temmuz 2018

Edirne’de özellikle gün batımına yakın saatlerde ayrı bir güzelliğe bürünen ayçiçek tarlaları birçok profesyonel fotoğrafçı tarafından doğal stüdyo olarak kullanıyor. Bu uygulamayı bir turizm fırsatına dönüştürmek amacıyla için düzenlenen ödüllü Ayçiçeği Tarla Günleri Foto Safari’de, Edirne’ye gelen fotoğrafçılar en güzel kareyi yakalamak için birbirleriyle yarıştı.

Türkiye’nin ayçiçeği ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Trakya’da, “Doğanın sarı gelini” olarak adlandırılan ayçiçek tarlaları fotoğrafçılar tarafından doğal fotoğraf stüdyosu olarak kullanılıyor. Özellikle gün batımına yakın saatlerde ayrı bir güzelliğe bürünen ayçiçek tarlaları birçok profesyonel fotoğrafçı tarafından da stüdyo olarak kullanıyor. Edirne’de açık hava stüdyosu olarak kullanılan tarlalar, özellikle hafta sonları çiftlere ev sahipliği yapıyor. Ayçiçeklerin tonlarını fon olarak kullanan fotoğrafçılar; yapay ışıklarla fotoğraf çektirmek istemeyen müşterilerini ayçiçek tarlalarına götürerek , doğal ışık ve perspektif derinliğini en güzelinin yaşandığı “sarı gelin” tarlalarında anı donduruyor.

Yerli halk tarafından rağbet gören bu uygulamayı tanıtım enstrümanı yaparak bir turizm fırsatına çevirmek için geçtiğimiz günlerde Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği tarafından özel bir etkinlik düzenlendi. İsmi  de Ayçiçeği Tarla Günleri Foto Safari… Edirne’den ve şehir dışından yaklaşık 20 fotoğrafçının katıldığı foto safari kapsamında 14 bölgede fotoğraf çekimleri yapıldı.

edirne foto safari ayçiçek ile ilgili görsel sonucu

Çekilen fotoğrafla sosyal medya üzerinden oylanacak

Edirne’de ayçiçeği tarlalarında gerçekleştirilen foto safaride fotoğrafçılar şehrin simgesel yapılarıyla ayçiçekleri aynı kareye denk getirmek için yoğun çaba sarf etti. Hatta en güzel anı yakalamak için “gerçek anlamda” birbiriyle yarıştı. Çünkü bu etkinlik sonunda belirlenecek en güzel fotoğrafa ödül var. Etkinlik sonunda ortaya konan çalışmalar sosyal medya üzerinden gerçekleşecek yarışma ile dereceye giren fotoğrafçılar ödüllendirilecek.

Dernek Başkanı Bülent Bacıoğlu, konuya ilişkin AA’ya yaptığı açıklamada; doğası, kültürü ve gastronomik özellikleriyle Edirne’nin marka bir şehir olduğunu belirtirken, Edirne’deki turizm çeşitlendirmek ve 12 aya yaymak için çalışmalar sürdürdüklerini ifade etti.  Bacıoğlu; “Daha önce yaptığımız lavanta tarlalarındaki etkinlikler çok ses getirdi. Bu anlamda ayçiçek tarlalarında da daha sonrası uluslararası bir festivale dönüşecek programın temelini attık. Ayçiçeğinin sarısı gökyüzünün mavisi bölgenin tarihi değerleri çok güzel karelere yansıdı. Bu organizasyonumuz agroturizm çeşitliliği için bir katkıdır.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön