Anasayfa » Güncel » Dünyayı Gezip Konser Veren Sebze Orkestraları
Güncel

Dünyayı Gezip Konser Veren Sebze Orkestraları

Ceyda Arınç
Ceyda Arınç
8 Haziran 2016

Başlık yanlış değil, dünyada doğallığa dönüş sadece turizmle kalmayıp, bireysel arayışlarda, kozmetikte, sanatta, ilişkilerde, evrenin ona verdiğine şükür mekanizmasını işleten herkeste uygulamaya geçmiş vaziyette epey zamandır. Doğa turizmi, karavanla seyahat, dağcılık, bisiklet turları vs derken, insanın doğayla ve öz ile olan ilişkisini maksimize edecek her türlü faaliyet artışta ve insan ruhunun arayışlarında en büyük destekçisi olan müzikte de, sebze orkestraları türemiş durumda.

www.edp24.co.uk

www.edp24.co.uk

En iyi bilinen ikisi; Viyana Sebze Orkestrası ve Londra Sebze Orkestrası. Londra Sebze Orkestrası’nın hikayesi tamamen bir sohbetteki iddialaşmadan türemiş. Tim Cranmore adındaki İngiliz kayıt cihazı üreticisi bir gün arkadaşlarıyla iddiaya giriyor ve havuçtan bile kayıt cihazı yapabileceğini söylüyor. Hemen sonra da yanına Kraliyet Filarmoni Orkestrası ve Londra Senfoni Orkestrasından oluşturduğu takımı alıp, müzik yapmaya başlıyor. Orkestra 7 sene önce kuruldu. Repertuarları klasik ve çağdaş müzik arasında değişiklik gösteriyor. Havuçtan kaydediciler, kabaktan trompet, balkabağından trombon, yine kabaktan perküsyon ve patlıcandan kastanyet yapmak onların işi. 

The Vegetables Orchestra/Facebook

The Vegetables Orchestra/Facebook

Viyana Sebze Orkestrası ise yaklaşık 20 senedir dünya çapında konserler vermekte ve akla gelen her türlü sebzeden müzik yapıyor. Onlar da oyulmuş turptan üfleyip, kabaklardan davul yapıp, davulu çalmak için de pırasaları sopa olarak kullanıyorlar. Patlıcan ziller ile alkış tutup, maydanoz ve yeşillikler ile hışırtı sesi sağlıyorlar. Hem taze, hem de kuru sebzeler, kullanım alanlarında, her konserden önce de bulundukları bölgenin yerel pazarını ziyaret edip, ellerindeki malzemeler ile yeni müzik yapıyorlar. Yani, her konserlerindeki müzik yeni ve konser öncesi çalışılmış oluyor.
www.vegetableorchestra.org/

www.vegetableorchestra.org/

Bazen buldukları malzemeleri kullanılacak hale getirmek dakikalarını, bazense saatlerini alıyor. Müzikleri ise, Londra Sebze Orkestrasınınki gibi değişkenlik gösteriyor, kimi zaman sadece şeffaf ve cızırtılı, kimi zaman karanlık, hipnotik, kimi zamansa, funky ve groovy. Kullandıkları güçlendirilmiş özel mikrofonlar da müziklerin değişkenliğinde etkin, çağdaş müzik ile caz ve deneysel elektronik müzik, deneyimleri arasında. 

Sebzeler ve güçlendirilmiş bir ses için gerekli olan mikrofonlar dışında, yoldaşları olan malzemeler; delme makineleri, keskin bıçaklar ve diğer mutfak araçları. Tüm bu enteresanlıklarını perçinleyen bir aktivite ile de konserleri son buluyor. Her konser sonundaseyircilere kullandıklarından arda kalan sebzelerden yapılmış olan sebze çorbası ikram ediliyor. Derhal ama derhal İstanbul’a gelsinler. Kendilerine, bir tarım ülkesi olduğumuzu hatırlatıp, motivasyon sağlamakta fayda var….
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön