Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Dünyayı Gezen Turist Sayısındaki Çarpıcı Değişiklik
Destinasyonlar

Dünyayı Gezen Turist Sayısındaki Çarpıcı Değişiklik

Dünyayı Gezen Turist Sayısındaki Çarpıcı Değişiklik
Simay KOYUNCU
Simay KOYUNCU
10 Temmuz 2015

Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) Turizm Barometresi raporuna göre, 2015’in Ocak-Nisan aylarını kapsayan beş aylık sürede dünyayı gezen uluslar arası turist sayısı yüzde 4 arttı.

Mayıs-Ağustos aylarında dünya genelinde tatil için yurtdışını tercih edecek turist sayısının 500 milyonu aşması bekleniyor.

UNWTO Turizm Barometresi’ne göre, tatilciler tüm destinasyonlarda bu yılın Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı döneminden 16 milyonluk artışla 332 milyon konaklama gerçekleştirdi. TUYED Başkanı Kerem Köfteoğlu’nun söz konusu rapordan derlediği bilgilere göre bölgelerde artışlar şöyle gerçekleşti:

En büyük artış Okyanusya ve Güney Amerika’da yüzde 8 olarak kayıtlara geçti. Amerika’nın tümündeki artışlar ise yüzde 6’ya ulaşıyor. Amerika nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7’lik artışla 20 milyon turisti ağırladı. Karayipler ve Avrupa’daki artışlar yüzde 7 olarak kaydedilirken, Ortadoğu’da yüzde 5, Asya-Pasifik’te ise yüzde 4 olarak gerçekleşti.

2015 yılının Nisan ayındaki turist artışı yüzde 7 olan Avrupa bölgesi, Rusya’daki krize bağlı olarak bu yılın Nisan ayında yüzde 5’lik artış yaşadı. En fazla artış ise, Avrupa’nın Güney Akdeniz sahillerinde yüzde 5 olarak kaydedildi. Batı ve Kuzey Avrupa ise, yüzde 4’lük artış yakaladı.

UNWTO Turizm Endeksi’ne göre, 2015 yılının Mayıs-Ağustos aylarında dünyayı gezecek turist sayısı yüzde 41 artarak 500 milyon kişiye ulaşacak. Bunun 2007’den beri yakalanan en büyük oran olacağı ifade ediliyor.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön