Anasayfa » Seyahat Sektorü » Oteller » Dünyanın Lider Otel Zincirleri Hangileri ?
Oteller

Dünyanın Lider Otel Zincirleri Hangileri ?

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
25 Mayıs 2018

Seyahat eden kişi sayısı her geçen gün artınca buna paralel olarak konaklama gibi hizmet sektörleri de aynı şekilde gelişim gösteriyor. Bu gelişmelere en fazla ayak uyduran dev otel zincir markalarını sizler için sıraladık.

 

Marriott International, Inc.

Willard Marriott tarafından kurulan Marriott International, Inc., hizmet sektöründeki hayatına Amerika’dan başladı. Ünlü otel zinciri halen oğlu Bill Marriott tarafından yönetiliyor. 110 ayrı ülkede 6 binden fazla oteli bulunan zincir devi, bir milyondan fazla odası ile misafirlerini ağırlamakta. Marka çatısı altında yaklaşık 227 bin kişi çalışıyor.

 

Hilton

Hilton oteller zinciri de Amerika’dan. 5 bin ayrı oteli ile 103 ülkede toplam 812 binden fazla konforlu odası ile misafirlerini ağırlayabiliyor. Yaklaşık 170 bin çalışanı bulunan Hilton otelleri, 98 sene önce Conrad Hilton tarafından kurulmuştur.

Marka çatısı altında bulunan diğer oteller ise şu şekilde: Hilton Hotels & Resorts, Waldorf Astoria Hotels & Resorts, Conrad Hotels & Resorts, Canopy by Hilton.

AccorHotels

Listenin ilk Avrupalı markası Accor Otelleri. Merkezi Fransa, Paris’te bulunan zincirin dünya üzerinde 4 binden fazla oteli ve tatil köyleri mevcut. 96 ülkede 240 binden fazla çalışanı ile hizmet veren Accor, Raffles, Sofitel, Pullman, Novotel, Mercure gibi lüks markaları da çatısı altında bulunduruyor.

Wyndham Hotel Group

Wyndham markası dünyanın en fazla sayıda oteli bulunan zincirdir. 7400 den fazla olan sayı altında 15 farklı markası olan otelleri 6 kıtada ve 153 ayrı ülkede hizmet vermekte. Hilton ve Mariott’a kıyasla daha genç olan Wyndham’ın (kuruluş yılı 1981) 40 binden fazla çalışanı var.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön