Anasayfa » Güncel » Dünya’nın İlk ve En Eski Kiliselerinden Biri Türkiyede!
Güncel

Dünya’nın İlk ve En Eski Kiliselerinden Biri Türkiyede!

Ece Duluk
Ece Duluk
26 Mart 2016

Antakya’nın kuzeydoğusunda, Küçükdalyan Beldesi sınırları içerisinde yer alan ve günümüzde Habib-i Neccar adıyla bilinen dağın eteğinde kente hâkim bir konumda yer alan St. Pierre Kilisesi Hristiyanlığın yayılma döneminden bugüne kadar özelliğini kaybetmeden ayakta kalan tek yapıdır.

St. Pierre Kilisesi’nin en önemli özelliği Hıristiyan dünyasının ilk kiliselerden biri olması ve Hz İsa’nın dinini tanıyanlara ilk kez burada Hıristiyan denmesidir. Mağarada, Hz. İsa’nın havarilerinden St. Paul, St. Pierre ve Barnabas ilk Hristiyan cemaati ile toplanarak vaaz vermiştir.

_mg_0836

Hıristiyanlığın Katolik, Ortodoks ve Protestan olarak mezheplere ayrılmadan önceki ilk kilisesi ve Dünyanın ilk katedrali olarak kabul edilen ve 1963 yılında Papa IV. Paul’un Hıristiyanlar için Hac yeri olarak ilan ettiği bu mağarada, özellikle her yıl 29 Haziran günü, civardan ve uzak illerden gelen din adamları ve kalabalık bir cemaatin katıldığı ayinler yapılır. Bu törenlere Vatikan’dan bir temsilci katılır.

İç özelliklerinden bahsedecek olursak; sunağın sol tarafında yer alan ve kilisenin içine açılan tünel, ani baskınlardan kaçarak dağa saklanmak amacıyla kullanılmıştır. Kayalardan sızan su ise o dönemde vaftiz için kullanılmış fakat son dönemlere kadar ziyaretçilerin şifalı kabul edip içtikleri bu su depremlerden dolayı azalmıştır.

shutterstock_96979502

Mağaranın döşemesinde 4. Ve 5. yüzyıla ait mozaik parçaları ve duvarda ise fresklerden kalan izler bulunmaktadır. 1098 yılında hatayı ele geçiren haçlılar döneminde birkaç metre daha uzatılan kilise iki kemerle ön cepheye bağlanmıştır. Kilisenin ön cehpesi ise 1863’te yapılmıştır.

Kilise, her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği bir yerdir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön