Anasayfa » Girisimler » Dünyanın ilk Sürücüsüz Otobüsü Amsterdam Sokaklarında
Girisimler

Dünyanın ilk Sürücüsüz Otobüsü Amsterdam Sokaklarında

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
19 Eylül 2016

Nisan 2016’da 28 Avrupa Birliği üyesi ülkenin ulaşım bakanlarının onayladığı “yollarda sürücüsüz tam otomatik araç kullanımına yönelik kural ve yönetmelikler”in ardından geleceğin otobüsü “the Future Bus”, 20 kilometrelik test sürüşünü Amsterdam’da başarıyla tamamladı.

gelecegin-otobusu-

Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan Haarlem’e kadar yol alan otobüs entegre kameraları, navigasyon sistemi ve şehrin trafik ışıklarına online bağlantısı sayesinde sürücüsüz ve sorunsuzca trafikteki turunu tamamladı.

Mercedes-Benz marka otobüsü birlikte çalıştıkları Daimler Buses firması tanıttı. Saatte ortalama 70 kilometre hıza kadar çıkabilen otobüs, yayaları fark edip, durmakta da hiç problem yaşamadı. Hatta otobüs o kadar teknolojik ki belleğine kaydettiği olası yol kusurları için bir sonraki rotasında önlem alarak, yolcularına daha konforlu bir seyahat yaşatıyor. Ayrıca, yoldaki bahsekonu sıkıntıları da ulaştırma birimine rapor ederek düzeltilmeleri için ön adım atmış oluyor. Kablosuz şarj imkânı da bulunan otobüslerin koltukları da özel tasarlanmış.

gelecegin-otobsu

Otobüslerin sürücüye ihtiyacı olmasa da başta acil durumlar olmak üzere ve işlevler için yakından ya da uzaktan bir operatöre ihtiyaç duyacağı kesin.

Daimler firması 2020 yılına kadar otobüslerinin sayıca ve teknik bakımından geliştirilmesine yönelik ayırdığı bütçenin tam olarak 200 milyon €uro olduğunu açıkladı.

CnwmuObWAAAOkfB

Şimdilik sürücüsüz otobüslerin gerçek kullanıma başlama tarihi net olmasa da Mercedes-Benz firması otomatik TIR’lardan sonra şimdi de “City Pilot” sürüş programını tanıtarak bu alandaki ARGE faaliyetlerinin ne derece ciddiye alındığını kanıtlamış durumda.

Kaynak: EcoWatch, GaiaDergi

https://youtu.be/ufpIq35KEwY

shutterstock_201656960

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön