Anasayfa » Güncel » Dünyanın İlk Sualtı Tenis Kortu İnşa Edilecek, Nerede mi?
Güncel

Dünyanın İlk Sualtı Tenis Kortu İnşa Edilecek, Nerede mi?

dunyanin-ilk-su-alti-tenis-kortu-insa-edilecek-nerede-mi
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
2 Aralık 2015

Bugünlerde teknoloji, mimari ve mühendisliğin birleştiği birçok yapı görmeye alışkın hala geldik. Dubai Polonyalı bir mimar ile beraber dünyanın ilk sualtı tenis kortunu hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Geçen gün Dubai Tenis Şampiyonasının tanıtımına katkı olarak yapılan 1 kilometre uzunluğunda ki gökdelenin Burj al Arab’ta yükseleceğinden bahsetmiştik.  Şimdide Polonyalı Krysztof Kotala’nın dünyanın ilk yer altı tenis kompleksi için harekete geçmeye hazırlanıyor.

Londra Kraliyet Enstitüsü Mimarlık okulu öğrencisi Krysztof Kotala Dubai’de gerçekleşecek Expo 2020’ye yetiştirmeyi öngördüğü ilk sualtı tenis kompleksi için projesini sundu. Eğer proje hayata geçecek olursa tepenizden kuşlar değil balıkların geçtiği bir ortamda Burj al Arab ve Palmiye adaları arasında tenis maçını izleyebileceksiniz. Tabi cesaretiniz varsa.

Mimar Krysztof Kotala  CNN’e proje hakkında şunları belirtti: “ bu proje ekoloji teknoloji ve sporun kombinasyonu olacak.”

Ancak bu çapta bir tenis kortunun inşası mimari bilgi ile beraber ciddi mühendislik bilgisi ve zorluklarını da beraberinde getiriyor.  En önemli sorunlardan birisi ise suyun basıncı olacak gibi görünüyor. Ancak Kotala bu konu hakkında şöyle düşünüyor:

“Aslında bu sadece doğru tirizleri ( cam panelleri ayıran dikey çubuklar)  hava geçirmeyen cam korumalar yapma meselesi

Bu noktadan sonra %95 oranında projeye kısıtlılık getirebilecek sorunlar sadece dizayn ve cam meselesinden çıkacaktır.”

Architectual Digest’e göre proje Yarısı akvaryum yarısı spor alanı olan tavanında mercan kayalıklarını görebileceğiniz  ilginç konsepli yedi ayrı kort kompleksinden oluşacak . Böylece bu dizayn hem izleyenlere deniz yaşamının bereketini gösterecek.

Daha fazla bilgi için mimarın web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön