Anasayfa » Etkinlikler » Dünyanın Gözü Bir Kez Daha Türkiye’de: INFLOW Global Summit Başlıyor
Etkinlikler

Dünyanın Gözü Bir Kez Daha Türkiye’de: INFLOW Global Summit Başlıyor

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
18 Aralık 2017

Tüm dünyada milyonlarca insana ilham veren sosyal medya fenomenlerini, markalar ile bir araya getiren INFLOW Global Summit, bir kez daha milyonların gözünü Türkiye’ye çeviriyor.

Fotoğraf, video ve yazılarıyla tüm dünyada milyonlarca kişinin tercihlerine yön veren içerik üreticileri, sosyal medya fenomenleri İstanbul The Ritz-Carlton otelde gerçekleştirilen INFLOW Global Summit’te buluşuyor. 24 Aralık tarihine kadar sürecek olan etkinlikler boyunca; seyahat, lüks, moda, gastronomi, anne-çocuk temalarıyla paylaşımlarda bulunan sosyal medya fenomenleri, birçok farklı alt etkinliklerle sektörün lider isimleriyle birebir görüşmeler yapacak.

“292 milyonluk erişim ve 9.8 milyonluk bir etkileşim yakaladık.”

Etkinlikle ilgili bilgilerin verildiği İstanbul’daki The Ritz-Carlton otelde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan turimzglobal.com‘un’un da kurucusu olan INFLOW Summits Kurucu Ortağı Emre Gelen; INFLOW Summits’in, merkezinde influencer olan uluslararası dijital bir pazarlama etkinliği olduğunu belirtti. Gelen sözlerine şöyle devam etti: “İlk etkinliğimizi Inflow Travel Summit adıyla 17-23 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleştirdik. Bu etkinliğe 29 farklı ülkeden 137 influencer katıldı. 105 Türk influencer ile beraber toplamda 242 influencer Nisan ayında yaptığımız etkinliğe gelmiş oldu. Bu etkinliğimiz nitelik ve nicelik açısından dünyada bugüne kadar yapılmış en büyük influencer etkinliği oldu. Etkinlikte 5 adet hashtag verdik. Yaşadıklarını paylaşmalarını rica ettik. Tüm dünyada 292 milyonluk erişim ve 9.8 milyonluk bir etkileşim yakaladık.”

Bir sonraki etkinliklerinin 25-27 Ağustos’ta INFLOW Meet-up ismiyle Venedik‘te gerçekleştirildiğini söyleyen Emre Gelen, “O etkinlik bizim için önemliydi çünkü ilk uluslararası deneyimimizdi” dedi. Gelen sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu süreçte Nisan’da başladığımız bu etkinlik serisinin ismini INFLOW Travel Summit’ten INFLOW Summits’e çevirdik. Bunun sebebi ise dünyada etkili bir kaç başlığı daha bu etkinliğe dahil etmek istememiz. Moda, Gastronomi, Teknoloji ve Anne Çocuk başlıklarını ekledik. 2018 yılında da ilk uluslararası etkinliğimiz 25-27 Şubat tarihleri arasında Katar’ın Doha şehrinde gerçekleştirilecek.”

INFLOW Summits Kurucu Ortağı Afşin Avcı ise Influencer Marketing’in son yıllarda gelişen bir pazarlama aracı olduğunu belirtti. Avcı sözlerine şöyle devam etti: “Markaların Influencer Marketing’e ayırdıkları pazarlama bütçesi her yıl artıyor. Artık çok fazla artan reklam mesajlarından dolayı algımız reklamlara karşı biraz taraflı olmaya başladı. Markaların tüketicilere ulaşması noktasında influencerların kullanılması, o markalarla yaşadıkları ürün ve hizmet deneyimini anlatmaları önemli bir pazarlama taktiği haline geldi. Markalar ciddi anlamda bütçe ayırmaya başladılar. Bunu zaten kişisel hayatlarımızda ve sosyal medya mecralarında görüyoruz.

“Amacımız bu alanda dünyadaki bir numaralı platform haline gelebilmek”

Biz de 2016 yılının Nisan ayında INFLOW‘u kurarken bu amaçla yola çıktık. Amacımız bu alanda dünyadaki bir numaralı platform haline gelebilmek. Çünkü Influencer Marketing dediğimizde hem markalar, hem markaların birlikte çalıştığı influencerlar henüz standardı çok da belli olmayan bu sektörde işin nasıl sağlıklı yapılması konusunda kafalarında bazı soru işaretleri taşıyorlar. INFLOW’un bu noktada amacı bu soru işaretlerini ortadan kaldırmak, global anlamda Influencer Marketing sektörünü sahiplenmek ve bu sektörde bir numaralı platform haline gelmek.”

“Dünyada bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük influencer buluşması olacak.”

INFLOW Global Summit’e yurtdışından yaklaşık 150, Türkiye’den de katılacak isimlerle beraber 250’ye yakın influencer geleceğini belirten Avcı, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyada bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük influencer buluşması olacak. Bu noktada bunun Türkiye’de yapılması ayrı bir gurur kaynağı. Bu etkinlikte influencerların toplamda hitap ettiği insan sayısı 80 milyon kişinin üstünde. Bu etkinliğimizde de 300 milyon kişiye ulaşmak gibi bir hedefimiz var.

Toplantıda konuşma yapan Türkiye Otelciler Birliği (TUROB) Genel Başkanı İsmail Taşdemir, “sosyal medyanın önemini hepimiz kavradık. Yapılan etkinlikte de katılımcılar daha çok bizim destinasyonlarımızı ön plana çıkararak ülkemize yönelik tanıtım anlamında katkı sunuyorlar. Ayrıca yeni ürünlerin ortaya çıkmasını sağlıyorlar. Dünyadaki pek çok yeni destinasyon bu anlayışla ortaya çıkmıştır. Örnek olarak Alaçatı ve Kapadokya verilebilir” dedi.

“Türkiye’deki tanıtım stratejisi de artık bu yöne doğru çevrildi.”

İnsanların artık ‘ben nereyi göreceğim’ diye değil, ben neyi deneyimleyeceğim diyerek yola çıktıklarını belirten Taşdemir, “Şu anda deneyim, seyahat için ana unsurların başında geliyor. Bu tür mecralarda paylaşılan konular, gerek yerel yönetimler gerek ülke yöneticileri tarafından kendi planlamalarında da etkin olarak kullanılıyor. Türkiye’deki tanıtım stratejisi de artık bu yöne doğru çevrildi. Böyle bir etkinliği Türkiye’de gerçekleştirdikleri için hem kendi hem de sektörüm adına Emre ve Afşin beye çok teşekkür ediyorum.”

Dünyaca ünlü isimler geliyor

INFLOW Global Summit’te, dünyaca ünlü ekonomist David McWilliams, THY Satıştan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Ahmet Harun Baştürk ve Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün gibi konuşmacıların deneyimlerini paylaşacakları panellerin yanı sıra, B2I (Business-to-Influencer) toplantılarıyla dijital platformun öncüleri, sektör profesyonelleri ve marka temsilcileri ile görüşme fırsatı bulacak.

Etkinliğe Jack Morris, Lauren Bullen, Melanie Martins, Sara Sabry, Johnny Ward, Abdel Aziz Kardeşler, Cristina Musacchio, Roberto De Roza gibi dünyaca ünlü ve milyonlarca takipçisi bulunan influencerlar katılacak.

Etkinlik programı

Etkinlik dahilinde 17 Aralık tarihinde dünyaca ünlü sosyal medya fenomenlerinin katılımı ile Gaziantep – Nizip’teki Mülteci Kampı ziyareti gerçekleştirilecek. Etkinlik, 18 Aralık’ta Four Seasons Bosphorus’ta yapılacak Hoşgeldiniz Yemeği akabinde ise 19 Aralık’ta The Ritz-Carlton İstanbul’da gerçekleşecek panellerle devam edecek.

Program dahilinde, uluslararası fenomenlerin deneyimlerini aktaracakları ve influencer marketing konusunun detaylarıyla ele alınacağı oturumlara ek olarak, Elvin Levinler, Refika Birgül, Buse Terim gibi ülkemizin önde gelen sosyal medya fenomenleri de sahnede yerlerini alacaklar.

Aynı günün akşamında Fairmont Quasar İstanbul’da düzenlenecek Influencer Partisi ile konuklarını ağırlayacak olan etkinlik, 20 Aralık’ta B2I toplantıları ve Networking etkinlikleri ile sürecek. 21-24 Aralık tarihlerinde ise sosyal medya fenomenleri Kapadokya’da Argos in Cappadocia‘da konaklayarak Türkiye’nin doğal güzelliklerini ilgili destinasyon özelinde de deneyimleme imkanı yakalayacaklar. Dijitalleşmenin hayatın her alanına entegre olduğu günümüz dünyasında, etkinliğe katılacak olan influencerlar, ülke tanıtımına önemli bir destek sağlayacak. 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön