Anasayfa » Güncel » Dünyanın Farklı Yerlerinden İlginç Yaşam Biçimleri
Güncel

Dünyanın Farklı Yerlerinden İlginç Yaşam Biçimleri

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
22 Ocak 2016

Dünyanın dört bir yanında hala yaşamını sürdüren birbirinden farklı hayat tarzları olduğunu biliyor muydunuz? Şehir hayatının tam ortasında farkında olmasanız bile, çok ilginç bir yaşam tarzı benimseyenler var. Sizler için birkaç örnek derledik.

Bambaşka kültürlere ilgi duyar mısınız? Dünyanın dört bir yanından farklılıklara ilişkin örnekler verilebilir. ABD’nin bazı eyaletlerindeki Amish köyleri mesela… Hiç duymamış bile olabilirsiniz. Belki de görüp görebileceğiniz en ilginç yaşam tarzı onların olabilir. Yeni Zelanda’nın Haupiri Köyü, Afrika’da bulunan Moritanya’daki farklı gelenekler…

İşte farklı yaşam tarzları:

Amish’ler ile tanışın: Elektrik, telefon, ulaşım yok…

Amish’ler bilinen Amerikan kültürünün tam aksine bir yaşam sürüyorlar. Köy hayatının çok daha basit hali. Çünkü onlar insanlardan uzak kalmayı kendileri seçiyorlar. Renkli kıyafetler yerine, çok sade ve düz renkler tercih ediyorlar. Yaş farkını kıyafetlerinden pek anlayamayabilirsiniz. Tek tip tercih ediyorlar.

Ve en ilginç özelliklerinden biri de bu köylerde teknoloji yok. Elektrik ve telefon kullanmıyorlar. Ulaşım için ise at arabalarını kullanıyorlar. Bu sessiz sakin ve içten yaşamları dünyanın en ilginçleri arasında sıralanmaya aday. Onların yüzlerinde sürekli bir gülümseme görebilirsiniz. Çünkü onlar bu şekilde yaşamaktan oldukça mutlular.

Gençlerin birbirleri ile konuşması yasak…

Bu kez Yeni Zelanda’ya uzanıyoruz… Ülkenin güneyinde bulunan Haupiri Köyü’nde farklı bir yaşam tarzı benimsenmiş.

Her şey öyle bir kural ile işliyor ki, yaşlılardan oluşan bir heyet karar veriyor. Kurallar dahilinde gençlerin birbirleri ile konuşmaları yasak. Haliyle evlilik kararını da bu heyet veriyor. Köyde doğum kontrol hapı kullanılması da yasaklar arasında.

Çocukların ömrünü uzatmak için…

Çocuğunuzun ömrünü uzatmak için onu bir kuleden aşağı atabilir misiniz? Hintliler’in benimsediği hayat tarzı böyle değil. Solapur bölgesindeki aileler, aşağıda gerilen çarşafın üzerine çocuklarını atıyor. Sebebi ise, bu şekilde çocuklarının ömrünü uzatabileceklerine inanmaları.

Evlilik için şişman olmak şart…

Bir örnek de Moritanya’dan. Bu Afrika ülkesinde kızların evlenme yaşına geldiklerinde şişman olmaları gerekiyor. Hatta bu evlenmek için en önemli şart.

Sizce de çok ilginç değil mi?

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER