Anasayfa » Güncel » Dünyanın En Zor Girilebilen Ülkeleri Avrupa’da!
Güncel

Dünyanın En Zor Girilebilen Ülkeleri Avrupa’da!

dunyanin-en-zor-girilebilen-ulkeleri-avrupada
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
21 Eylül 2015

Avrupalı turizmciler, 2014 yılından bu yana yürürlükte olan vize uygulamasının değiştirilmesi gerektiği görüşünde. Vize politikası ile her yıl milyonlarca turistin bölgeye gelmesinin engellendiğini dile getiren turizmciler, uygulama nedeniyle Avrupa ülkelerinin dünyanın en zor girilebilen ülkeleri arasında olduğunu belirtti.

Schengen ülkelerime yapılacak kısa süreli seyahatlerde vize politikasının daha esnek olması gündemde. Avrupalı turizmciler, “Vize politikaları değişsin, her yıl 6 milyon turist kaybediyoruz.” şeklinde konuştu.

Avrupa’daki kruvaziyer operatörlerini temsil eden CLIA ile Avrupa Seyahat Acenteleri ve Tur Operatörleri Birliği ECTAA, Avrupa ülkelerinin vize politikasını değerlendirdi. Avrupa ülkelerinin uygulamasını masaya yatıran turizmciler, her yıl 6 milyon civarında turist kaybedildiğini ve bu sayının her geçen yıl artacağını belirtiyor.

Birlikler, Avrupa Birliği’ne gerekli güvenlik önlemlerinin alınarak bazı değişikliğe gidilmesi yönünde çağrıda bulundu. Turizm birlikleri, vize politikasının daha esnek olması halinde üçüncü dünya ülkelerinden daha fazla turist çekilebileceğini dile getirdi. Ayrıca, Schengen bölgesine yönelik kısa süreli seyahatler için daha esnek bir vize politikası uygulanması gerektiğini içeren bir öneride bulundu.

Birlik temsilcileri, konuyu Dünya Seyahat Forumu’nda da gündeme getirdi. Şu an uygulanan vize sisteminin Avrupa’yı dünyanın en zor girilebilen ülkeleri arasına soktuğunu belirten temsilciler, bu nedenle turistlerin daha kolay vize alabilecekleri ülkeleri tercih ettiğini söyledi.

Temsilciler, bürokratik zorlukların Avrupa’ya gelmek isteyen 6 milyon turisti engellediğini ifade etti. Bu sayı, Schengen Bölgesi için yaklaşık 5.5 milyar euro ve 113 bin kişinin istihdamı anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön