Anasayfa » Güncel » Dünyanın ‘En Yaşanılası’ Kentlerinden 4’ü Türkiye’de
Güncel

Dünyanın ‘En Yaşanılası’ Kentlerinden 4’ü Türkiye’de

Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
8 Ocak 2016

Dünyanın ‘en yaşanılası’ şehirlerini bu kez de Numbeo.com tarafından sıralandı. Birçok kritere bakılarak yapılan araştırmaya göre 143 şehir sıralandı. Dünyanın en yaşanılabilir şehirleri sıralamasına her seferinde şehirlerini sokmayı başaran Kanada, İsviçre, Avustralya, Norveç ve İzlanda gibi ülkelerin yanı sıra, Türkiye’den de dört şehir sıralamada yer aldı.

Bir kentte yaşamak için hangi kriterlere bakarsınız? Eminiz ki birçok özellik sıralayabilirsiniz ve yaşam kalitesi bu kriterler arasında mutlaka yer alır.

Dünya kentleri ile ilgili istatistikleri bulunan en büyük veri tabanı sitesi Numbeo.com tarafından yapılan ve ‘en yaşanılası’ kentleri belirleyen ‘Yaşam Kalitesi Endeksi’ adlı araştırma, dünyanın dört bir yanından tam 143 kenti bir araya getirdi. Üstelik bu kez en yaşanılabilir özelliğe sahip olan şehirler arasında İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara olmak üzere Türkiye’den 4 şehir yer aldı.

Türkiye’nin dört büyük şehrinden megakent İstanbul 102. sırada yer alırken, Bursa 37., İzmir 62. ve Ankara 95. oldu.

İlk 3’te Avustralya’dan 2 Şehir

Liste belirlenirken, tüketici fiyatları, ekoloji, alım gücü, tıp hizmetlerine erişim ve küresel terörün yaşandığı son dönemde en önemli kriterlerden biri olan güvenlik kriterleri göz önünde bulunduruldu.

143 şehir arasında 6 şehri bulunan Avustralya’nın başkenti Canberra ve bir diğer kenti Adelaide ilk 3’te yer alan iki şehir oldu. İsviçre’nin Zürih kenti ise üçüncü sırada yer aldı.

Avustralya ve İsviçre’nin ardından, listenin ilk 10’u şöyle devam ediyor:

  • Edinburgh / Büyük Britanya
  • Münih / Almanya
  • Melbourne / Avustralya
  • Wellington / Yeni Zelanda
  • Victoria / Kanada
  • Brisbane / Avustralya
  • Cenevre / İsviçre

Danimarka’nın başkenti Kopenhag listenin 15. sırasında yer alırken, ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Diego şehri 17., Hollanda’nın başkenti Amsterdam 32., İsveç’in başkenti Stockholm 35., İspanya’nın başkenti Madrid ise 53. oldu.

‘Yaşam Kalitesi Endeksi’nde yer alan 143 şehre buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER