Anasayfa » Girisimler » Dünyanın En Uzun “Isıtmalı” Bisiklet Yolu Hollanda’ya Yapılıyor
Girisimler

Dünyanın En Uzun “Isıtmalı” Bisiklet Yolu Hollanda’ya Yapılıyor

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
16 Nisan 2018

Dünyanın en uzun ve ısıtmalı özelliği olacak olan bisiklet yolu, Hollanda Wageningen ve Arnhem arasında yapılacak. Bölgenin doğal güzelliğini kar temizleme faaliyetlerinden korumak için ne güzel bir çare bulunmuş..

Bisiklet yolunun, plan ve proje kapsamında 1.7 kilometre uzunluğunda olması bekleniyor. Yol, doğasının güzelliği ile bilinen Jufferswaard bölgesinde olacak.

 

Gelderland Belediye Meclisi sözcüsü “Bu yolu her gün düzenli olarak kullananlar var. İşlerine, okullarına gidip, geliyorlar. Bölge çok güzel ve korunaklı bir bölge ve bu projeyi de o sebeple hayata geçiriyoruz. Kar yağdığında arındırmak için tuzlama yaparak, toprağına zarar vermek istemedik.” şeklinde konuştu. Isıtmalı sistem ile bölgenin doğasına tuzlama yönteminden çok çok daha az zarar verilecek.

Planlama yapılırken ısıtmalı yolun nimetlerinden insanlardan çok üşüyen hayvanlar faydalanır mı diye düşünülmüş. Ancak bu konuya zamanı geldiğinde mesai harcanacak. Ve olası sıkıntılı bir durumda müdahale edilecek.

Bir gidiş ve bir geliş olarak yapılandırılacak olan yolun yapımı yakında ihaleye açılacak ve tamamlanma tarihi 2019 yılı olacak.

 

Hollanda “Bisiklet Yolları” Konusunda Uzman

2014 yılında Hollanda’da karanlıkta “ışıldayan” bir bisiklet yolu yapılmıştı. “Solaroad” adındaki bu yol 100 metre uzunluğunda ve bir evin ihtiyacı olan elektrik akımının tamamını sağlayabilecek enerjiyi güneşten dönüştürebiliyor.

 

Yol yapımında kullanılan binlerce taşın güneş enerjisini çekme özelliği sayesinde Nuenen’deki bu yol, geceleri ışıl ışıllığı ile çok değişik bir görüntü seriyor gözler önüne.

Sanatçı Daan Roosegarde tarafından tasarlanan yol, Heijmans Mühendislik firmasınca inşa edildi. Bisiklet yolunun yapımı için 700 bin €uro finans sağlandı.

Bisiklet yolunun açılışını 2015 Vincent Van Gogh yılının açılış gününe denk getirilmesi de ayrı bir güzellik katmıştı bu güzel etkinliğe.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön