Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Dünyanın En Mutlu Ülkelerinin Sırrı Ne?
Destinasyonlar

Dünyanın En Mutlu Ülkelerinin Sırrı Ne?

Dünyanın En Mutlu Ülkelerinin Sırrı Ne?
Nesligül Mısırlıgül
Nesligül Mısırlıgül
5 Ağustos 2015

Birleşmiş Milletler Dünyanın En Mutlu Ülkeler anketinin sonuçları açıklandı. Listenin tepelerinde bulunan ülkelerin hepsi doğasıyla öne çıkıyor.

Her yıl ekonomi, psikoloji, sağlık ve kamu politikaları alanında uzmanların belirlediği en mutlu ülkeleri sıralamasında bu yıl birincilik çikolata ve saatin anavatanı İsviçre’nin. Ardından sırasıyla İzlanda, Danimarka, Norveç ve Kanada geliyor. Kuzey Avrupa ülkelerinin listenin üst sıralarında yer alması dikkat çekiyor.

Gayri safi yurt içi hasıla, beklenen sağlıklı yaşam süresi, yolsuzluk ve sosyal haklar göz önünde bulunduran raporda “mutluluk” sosyal gelişim ve kamu politikalarının önemli bir ölçütü olduğunu vurguluyor. Dünyanın pek çok yerinde ulusal ve yerel yönetimlerin son dönemde mutluluk araştırmaları üzerinden kararlar alması ise raporun en dikkat çekici noktalarındanbiri.

Bu neşe kaynağı ülkeleri ziyaret ederek mutluluklarından nasiplenmek mümkün olabilir. Sizler için birkaç iç açıcı öneri derledik.

isvicre

1. İsviçre

Yeşilliği, ekonomisi ve ince işçilik ürünleriyle bilinen ülke gidilecekler listenizin başına bulunmalı. Thun Gölü kıysında bulunan Spiez kasabası kalesi ve tüm güzelliğiyle size İsviçre’nin kalbinde olduğunuzu hissettirecek.

izlanda-at

2. İzlanda

Mutlu ülkelerin ortak özelliği doğası. Kuzey Işıkları her ne kadar ilgi çekse de ülkenin topraklarında da keşfedilecek güzellikleri var. Minik ve kürklü İzlanda atı bunlardan yalnızca biri.

danimarka-aarhus

3. Danimarka

Dünyanın en mutlu üçüncü ülkesi olması bir yana, Danimarka’nın Aarhus kenti de dünyanın en mutlu şehirlerinden biri. Bunu da kültür sanat merkezi olmasına bağlayabiliriz zira kent 2017’de Avrupa Kültür Başkenti olacak.

norvec

4. Norveç

Yine doğa güzellikleriyle nefes kesen bir Kuzey Avrupa ülkesi listede karşımıza çıkıyor. Fotoğrafta gördüğünüz Güney Norveç’in Lyse fiyordunda bulunan Preikestolen, diğer ismiyle Pulpit Kayası’ndan bir manzara. Denizden 600 metre yükseklikte bulunan bu güzelliğe ulaşmak için 1,5 saatlik yürüyüşü göze almanız gerekiyor ama sonrasında inmek istememeniz olası.

kanada

5. Kanada

Doğası kadar doğa sporlarıyla öne çıkan Kanada’nın sayısız ulusal parkında kano gezintisi, rafting ve hicking yapmak gibi geleneksel aktivitelerde bulunabileceğiniz gibi Vancouver’dan denize açılarak balinaların peşine düşebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön