Anasayfa » Güncel » Dünyanın 4 Bir Yanından İlişkilere Dair 4 İlginç Bilgi
Güncel

Dünyanın 4 Bir Yanından İlişkilere Dair 4 İlginç Bilgi

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
6 Ağustos 2016

Hangi ülkede Sevgililer Günü yılda 12 kez kutlanıyor? Peki hangi ülkedeki insanlar neden ağaçlarla evleniyor? Oscar kazanan Holywood yıldızları aşkta mı kaybediyor? Aşkı anlatmaya şiirler, şarkılar yetmezken, bir “Yelpaze” yetebilir mi? Bir tanışma uygulaması tarafından derlenen bilgiler, dünyanın dört bir yanından ilişkilere dair en ilginç bilimsel, tarihi ve kültürel gerçekleri bir araya getirirken, farklı coğrafyaların ilişki anlayışlarına da ışık tutuyor.

Hangi ülkede doğduğunuz sadece sizi saran çevreyi değil hayatınızı da şekillendiriyor.  Size garip gelen bazı gerçekler bir başka ülke insanının yaşam biçimi oluyor mesela… Elbette ki bu durum ilişkiler için de geçerli.  Gerçek hayatta yolları kesişen kişileri buluşturmak için yola çıkan tanışma uygulaması Happn, dünyanın dört bir yanından “İlişkilere Dair” en ilginç bilimsel, tarihi ve kültürel gerçekleri bir araya getirdi. Yaklaşık 20 milyon kullanıcısı olan uygulamanın derlediği maddeler, farklı coğrafyaların ilişki anlayışlarına ışık tutuyor.

“Bir kez yetmez” deyip yılda 12 kez sevgililer günü kutluyorlar

dunyanin4yanindan_iliskiyedair4ilgincbilgi (3)

Güney Kore, dünya üzerinde ilişkileri canlı tutmaya en çok önem veren ülke olabilir. Çünkü ülke genelinde her yıl tam 12 kez Sevgililer Günü kutlanıyor! Başta 14 Şubat olmak üzere her ayın 14’ünde kutlanan bu günler, farklı isim ve konseptlere sahip. Örneğin 14 Temmuz Gümüş Günü olarak biliniyor ve bu tarihte çiftler birbirlerine gümüş yüzükler hediye ediyor. 14 Ağustos “Yeşil Gün” olarak biliniyor ve çiftler bu tarihte doğa gezilerine çıkıyor. Benzer şekilde 14 Kasım Film Günü, 14 Aralık Sarılma Günü olarak kutlanıyor. Başka bir deyişle, Güney Koreliler aşkı şölen tadında kutluyor.

Bu ülkede sevdiğine kavuşmadan önce bir ağaçla evlenmek zorunda kalanlar var

dunyanin4yanindan_iliskiyedair4ilgincbilgi (2)

Hindistan, astrolojiye belki de dünyada en çok önem veren ülkeler arasında. Hâl böyle olunca, ilişkiler de gezegenlerin konumundan nasibini alıyor. Örneğin ülkenin bazı bölgelerinde, yıldız haritası Mars’ın etkisi altında olan kişilerin yapacağı evliliklerin kötü sonuçlanacağına inanılıyor. Neyse ki bu kozmik talihsizliğin üstesinden gelmenin bir yolu bulunmuş. Mars’ın etkisi altındaki kişi, önce temsili olarak bir muz ağacıyla evlendiriliyor. Böylece olumsuz etkililerin silindiğine inanılıyor ve ağaçtan boşanan kişi aşk hayatına kaldığı yerden devam ediyor.

 

‘Oscar” kazanan Holywood yıldızlarının aşk ile imtihanı

dunyanin4yanindan_iliskiyedair4ilgincbilgi (4)

Magazin basınını takip edenler, Oscar kazanan pek çok aktrisin kısa süre içinde boşandığını duymuştur. Hatta ABD basınında zaman zaman bir ‘Oscar laneti’nden söz edilir. Peki nedir bu işin aslı? Toronto Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, bu soruya yanıt bulmak için 1936-2010 yılları arasında En İyi Aktris ödülü alan kişilerin medeni durumlarını mercek altına almış. Sonuçta Oscar alanların, aday gösterilip Oscar alamayanlara kıyasla 1.68 kat daha fazla boşandığı tespit edilmiş. Boşanmalardaki artışın nedeni tam olarak belirlenemese de araştırma ekibi Oscar kazanmanın bir tür statü değişimine neden olarak aile içi uyumu bozduğu düşüncesinde. Ancak elbette ki herkesin akıbeti böyle gerçekleşmiyor çok şükür ki…

 

Viktorya Dönemi Emojisi 🙂 : Yelpaze

Yolunuzun kesiştiği kişilerle tanışmak ya da beğendiğiniz kişilerle iletişime geçmek, her zaman bu kadar kolay değildi. Örneğin Viktorya Dönemi İngiltere’sinde kadınların beğenilerini açıkça ifade etmeleri hoş karşılanmıyordu. Ama elbette bu sıkıntının üstesinden gelmek için çeşitli taktikler de geliştirilmişti. Örneğin bir kadının yelpazesini sabit bir şekilde kalp hizasında tutması, karşısındaki erkeğe “Kalbimi kazandın” mesajını iletiyordu. Parmak ucunu yelpazenin tepesine dokundurmak “Tanışmak istiyorum”, Yelpazeyi boylu boyunca açarak tutmak “Beni bekle”, yüz hizasında sol yanağa yakın tutmak ise “Seninle ilgilenmiyorum” anlamına geliyordu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön