Anasayfa » Seyahat Sektorü » Havayolları » Dünyadaki Yeni Trend: Havaalanı Sineması
Havayolları

Dünyadaki Yeni Trend: Havaalanı Sineması

Havayolu ile seyahat etmek zamanla yarışan günümüz insanın kurtarıcısı adeta… Ancak havaalanlarında geçirilen zaman özellikle de sık seyahat edenlerin hayatında küçümsenmeyecek bir yer kaplıyor. Hele ki uçuşta rötar varsa… Zaman kazanmak bir yana boşa giden sıkıcı saatler ile baş başa kalıyoruz çok kez. Ancak bu geçmek bilmeyen saatleri keyfe dönüştürecek yeni bir uygulama var bir süredir. Tüm dünyada yükselen trend halini alan uygulamanın adı ise: Havaalanı Sineması

Havaalanlarında saatlerce sürebilen sıkıntılı bekleyişleri keyifli hale getirmek için ortaya çıkan “Havaalanı Sineması” kavramı tüm dünyada hızla yükselen bir trend haline geldi. Dünya çapında hizmet veren altı havaalanı tarafından uygulanan hizmet, rötarlı uçuş veya aktarmalı sefer için bekleyen yolculara kaliteli zaman geçirtmeyi ve memnun etmeyi hedefliyor.

Geçtiğimiz günlerde, havayolu fiyat karşılaştırma sitesi Skyscanner tarafından yaptırılan araştırmada 10.000 kişi tarafından yanıtlanan: “Havaalanında en çok ne görmeyi arzu ederdiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde elliye yakını “sinema” yanıtını vermişti. Bu oranı yüzde 36 ile uyku alanı, yüzde 32 ile kütüphane takip etmişti. Park, yüzme havuzu gibi seçenekler ise “diğerleri” bölümünde yer alabildi.

changi-airport-cinema-tg

Uçak yolcuları tarafından bu denli arzu edilen “havaalanı sineması” kavramının dünyadaki vücut bulmuş hallerine gelin yakından bakalım.

 

Minneapolis-Saint Paul Uluslararası Havaalanı:

Minnesota eyaletindeki Minneapolis-Saint Paul, ABD’nin sinema hizmeti sunan ilk büyük havaalanı… C18 kapısının hemen yanında bulunan sinema salonu haftanın 7 günü 24 saat açık. Ağırlıklı olarak sanat filmleri ve ödüllü belgesel yapımlarına yer veriliyor. Geçtiğimiz sene Buster Keaton’ın “One Week” yapımı gibi sessiz film klasikleri de gösterime sunuldu.

Portland Uluslararası Havalimanı

ABD’nin Oregon eyaletinde bulunan Portland, Hollywood Theatre ile işbirliği yaparak, yolcuları için “vintage” tarzı bir sinema deneyimi yaşatmayı amaçlıyor. Önümüzdeki yaz hizmete girecek olan sinema salonlarında vizyon filmleri yerine yerel yapımcıların hazırladığı kısa filmlere yer verecek olan Portland, bu sayede Oregon kültürünün güzelliklerine dikkat çekmek istiyor.

singapore-airport-cinema-tg

Singapur Changi Havaalanı:

“Havaalanı Sineması” kavramı Amerika’daki havaalanları ile birlikte yükselişe geçtiyse de Asya ülkeleri bu uygulama ile çok daha önce tanıştı. Singapur Changi Havaalanı, 1 ve 2 no’lu terminallerinde bulunan iki salonuyla uzun süredir yolcularına 24 saat kesintisiz sinema hizmeti veriyor. Üstelik “Jurassic World”, “Man of Steel” gibi gişe filmlerini vizyon tarihlerinde ücretsiz olarak izleyebilmek mümkün.

 Hong Kong Uluslararası Havaalanı

Dünyanın ilk IMAX özellikli havalimanı sinemasına sahip olan Hong Kong, 2 no’lu terminalindeki salonunda yolcularına 2D ve 3D film keyfi yaşatıyor. Sabah 11:00 ile akşam 22:00 saatleri arasında açık olan salonda, gösterime yeni giren filmleri izlemek mümkün.

Indira Gandhi Uluslararası Havaalanı:

Hindistan’ın Delhi şehrindeki Indira Gandhi Uluslararası Havaalanı, sinema konusunda çıtayı biraz yükseltmiş durumda. İç Hatlar terminalindeki salonda IRIDO 6D teknolojisi mevcut. Üstelik kar tanesinden baloncuklara uzanan 21 özel efekt simulasyonu ile sanal gerçeklik hissini yukarılara taşıyor.

Incheon Havaalanı

Güney Kore’nin en büyük sinema zincirlerinden olan CGV Theater, Seul Terminali’nin B1 kapısında yer alan 2 ayrı salonu ile haftanın yedi günü sabah 9:00 ile akşam 11:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön