Anasayfa » Güncel » Dünya Saati – Earth Hour Etkinliğine Geri Sayım Başladı
Güncel

Dünya Saati – Earth Hour Etkinliğine Geri Sayım Başladı

30 Mart 2019 Cumartesi günü ışıklar yine bir saatliğine kapanacak. Başta iklim değişikliği olmak üzere atılması gereken tüm acil adımlar, dünyamız ve doğanın geleceği için…

Earth Hour Nedir ?

Işıklar ilk olarak 2007 yılında Avustralya’da söndü. Milyonlarca insan ünlü yapıların ve yapıtların ışıklarını bir saatliğine kapatarak önemli bir mesaj vermeyi hedefledi: „hepimiz tek evimiz, gezegenimizin karşı karşıya olduğu, başta iklim değişikliği olmak üzere çevre sorunlarıyla mücadele etmek için acilen adım atmalıyız!“

 

Günümüzde sayısı 150’yi aşan ülke ve 7 binden fazla kurumun etkinliğe katılım göstermesiyle Earth Hour birlikte dünyanın en büyük farkındalık hareketine dönüşmüş durumda.

Sydney Liman Köprüsü, Toronto CN Kulesi, San Francisco Golden Gate Köprüsü, Roma’daki Kolezyum, Çin Seddi gibi ülkemizde de ilk yıllarda Boğaziçi Köprüsü’nün ışıkları kapatılarak destek sağlanmış oldu.

 

Etkinlik Türkiye’de 2008 yılından beri gerçekleştiriliyor.

Boğaziçi Köprüsü’nü takiben Ankara Opera Binası ve Kastamonu Kalesi de aynı şekilde ışıklarını karartarak aydınlığa destek veri.

 

Etkinliğin Türkiye’deki tarihçesi (Dünya Doğayı Koruma Vakfı WWF)

2012 yılında  Türkiye’de kendi rekorunu kıran Dünya Saat’ine 75.000’den fazla insan ve 400’ün üzerinde kurum katıldı. Boğaziçi Köprüsü ile birlikte Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi, Beylerbeyi Sarayı, Küçüksu Kasrı, Galata Kulesi, Aya Sofya Müzesi ilk defa Dünya Saati için ışıklarını kapattı. 2013 yılında ise, kampanyaya katılanlar “Sensiz Olmaz” dedi ve kendi domino etkilerini yarattı; ailesini, arkadaşlarını harekete geçirdi. Kız Kulesi de ışıklarını ilk defa kapatarak Dünya Saat’inin sembolleri arasında yerini aldı.

Save the Date:

Kutlamalar 30 Mart 2019’da saat 20.30’da başlıyor.

#Connect2Earth

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön