Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Dünya Çapında Ün Yapmış Türkiye’nin En Güzel 10 Camisi
Destinasyonlar

Dünya Çapında Ün Yapmış Türkiye’nin En Güzel 10 Camisi

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
1 Temmuz 2016

Kutsal Ramazan ayını geride bırakmaya hazırlanırken, “Bin aydan daha hayırlı” olduğuna inanılan Kadir Gecesi’nin idrak edildiği bir günde, sadece Müslümanlar’ın değil, dünyanın dört bir yanından gelen turistler için de cazibe merkezi olan ” Türkiye’nin en güzel camilerini paylaşmak istedik sizler ile… Kadir Geceniz Kutlu olsun…

  1. Selimiye Camii – Edirne

slimiye

Edirne’yi çok seven Sultan II. Selim’in Kıbrıs’ı fethettikten sonra Mimar Sinan’a yaptırdığı camidir. Mimar Sinan’ın “Ustalık eserim” dediği Selimiye, Osmanlı mimarisinin en önemli eserleri arasında yer aldığı gibi dünyanın da en güzel camileri arasında yer alır.

  1. Sultan Ahmet Camii – İstanbul                                                                                                              sultanahmetAhmet tarafından İstanbul’daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa’ya yaptırılan Sultan Ahmet Camii, Türk-İslam mimarisinin şaheserlerinden kabul edilir. Turistler açısından cazibe noktalarından olan camii, bulunduğu meşhur meydana da ismini vermiştir.

 

  1. Süleymaniye – İstanbul

suleymaniye

1551’de yapılan ve Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olarak nitelendirilen ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan‘a yaptırılan Süleymaniye Camii, İstanbul yarımadasının en yüksek tepesinde inşa edilmiştir. Klasik Osmanlı mimarisinin en önemli örneklerinden biri olan Süleymaniye, İstanbul’un yedi tepesinden şehre en hakim noktasında bulunur.

 

  1. Bursa Ulu Camii – Bursa

Ulu-Cami-in-Bursa-Turkey

Bursa’nın tarihi sembollerinden olan cami, Evliya Çelebi’nin ifadesiyle Bursa’nın Ayasofya’sıdır. I. Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında Mimar Ali Neccar’a yaptırılmıştır. Rivayete göre Sultan, Niğbolu Zaferi öncesinde savaşı kazanmak için Allah’a yalvarmış ve 20 cami yaptırmayı adamış, zaferden sonra damadı Emir Sultan’ın önerisi ile 20 cami yerine 20 kubbeli tek bir cami yaptırmaya karar vermişti.

 

  1. Eyüp Sultan Camii – İstanbul

eyup_sultan

İslam dünyasının en kutsal yerlerinden biri olarak kabul edilen Eyüp Camii, İstanbul’un fethinden hemen sonra 1458 yılında Osmanlılar tarafından şehirde yapılan ilk kubbeli Selâtin Câmiidir. Önce III. Selim daha sonra ise II. Mahmut’un emriyle tadilata girmiştir. En önemli özelliklerinden biri de II. Beyazıt’tan son padişaha kadar tüm Osmanlı sultanlarının bu câmide kılıç kuşanmış olmalarıdır.

  1. Ortaköy Camii – İstanbul

Konumu itibari ile İstanbul’un en güzel camilerinden biri olan Ortaköy Camii, Sultan Abdülmecid tarafından mimar Nigoğos Balyan‘a yaptırılmıştır. Sultan Abdülmecîd Han tarafından yaptırıldığı için, Büyük Mecîdiye Câmii olarak da bilinir.

 

  1. Eminönü Yeni Cami – İstanbul

Yenicamii_eminon

Valide Sultan Camii olarak da bilinen ve III. Murat’ın eşi Safiye Sultan’ın emriyle temeli atılan Yeni Camii, IV. Mehmet’in annesi Turhan Hatice Sultan’ın büyük çabaları ile ibadete açılmıştır. Mimarları; Mimar Mustafa Ağa, Mimar Dalgıç Ahmed Ağa ve Mimar Davud Ağa‘dır.

 

  1. İzmir Hisar Camii – İzmir

izmir_hisar

İzmir’de, Kemeraltı-Hisarönü meydanının ortasında bulunan İzmir Hisar Camii, kesin olmamakla birlikte Aydınoğulları’ndan Özdemiroğlu Yakup Bey tarafından yaptırıldığı söylenir.

 

  1. Sivas Divriği Ulu Camii – Sivas

ULU-CAMİ-sivasMengücekoğulları hükümdarlarından Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah tarafından 1228 yılında yaptırılmıştır. Ayrıca bu cami, UNESCO’nun ülkemizde Dünya Kültür Mirasına kattığı ilk eseridir.

 

  1. Diyarbakır Ulu Camii – Diyarbakır

diyarbakir

Anadolu’nun en eski camisidir. 639 yılında Anadolu’ya hakim olan Araplar tarafından yapıldığı bilinen camii, 1091 yılında Büyük Selçuklu hükümdarı Melikşah‘ın emri ile tadilata girmiştir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön