Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Düğün Turizminin İtalyan Ekonomisine 500 Milyon Euroluk Katkısı
Destinasyonlar

Düğün Turizminin İtalyan Ekonomisine 500 Milyon Euroluk Katkısı

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
30 Mart 2019

Unutulmaz anları daha da unutulmaz kılmak için özel günleri özenle planlayanlar lokasyon seçimlerine dikkat ediyor. Planlanan etkinliğin bütçesine göre şehir hatta ülke dışında “evet” demek son zamanda sıkça tercih edilir oldu. İtalya da bu adreslerin en üst sıralarında.

Özellikle yabancı turistler 2018 İtalyan ekonomisine 8700 düğün organizasyonu kapsamında 500 milyon €uroluk katkı sağladı.

 

Floransa Turizm Merkez Bürosu yaptığı araştırmaya istinaden sunduğu verilerin detayları ise şöyle:

2018 yılında İtalya’da yabancıların yaptıkları evlilik ve törenleri kapsamında ülkeyi 436 bin kişi ziyaret etti. 2017 yılına kıyasla turist sayısında %7’lik bir artış gerçekleşirken, ziyaret yoğunluğunun ülkenin güney kesimlerinde toplandığı gözlemlenmekte.

Hemen her etkinlik başına 50 kadar kişi katılım sağlıyor. Kendi ülkeleri dışında böylesi bir organizasyonu yapabilme bütçesine sahip olanlar da tercihlerini “olmuşken lüks olsun” dan yana kullanıyor. Yaz sezonu öncelikle lüks otellerde konaklamalar gerçekleştiriliyor ve hiçbir masraftan kaçınılmıyor.

İtalya’da hayatlarını birleştirmeye karar veren çiftlerin hangi ülkelerden geldiklerine bakıldığında ise aşağıdaki tablo ortaya çıkıyor:

İngiltere % 28.1

ABD % 21.9

Avusturya % 9.4

Almanya % 5.5

Kanada % 4.5

Toskana bölgesi İtalya genelinde bu tarz kutlamalar için en ideal lokasyon olmalı ki istatistikler bu tezi doğrulayan veriler sunuyor. Sadece lüks oteller değil, villa, tatil köyleri, şatolar ve restoranlar da mekân seçimi bakımından çok sayıda alternatif sunuyor. Bunların yanı sıra sahil şeritleri ve hatta çiftlikler de taze çiftlerin dikkatlerini çekmeye başladı.

İtalya’da düğün turizmi 60 binden fazla kişiye istihdam da sağlıyor. Bu sayıya düğün organizatörlerine tecrübelerini aktaran eğitimciler de dâhil.

2019 öngörülerine göre bu sektörün turizm ekonomisine olan katkısının daha da artacağı yönde. Büyüme oranı %5 ila 10 arasında bekleniyor.

Bize de mutluluklar dilemek düşüyor.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER