Anasayfa » Güncel » Doğu Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen Kenti Hangisi?
Güncel

Doğu Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen Kenti Hangisi?

dogu-avrupanin-en-hizli-buyuyen-kenti-hangisi
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
20 Ocak 2016

Doğu Avrupa’da konaklama sektörü Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de hızlı bir yükselişe geçti. Şehre gelen ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor. Son üç yılda yüzde 13.5 artış yaşandı. Konaklama sektöründe Avrupa’da en büyük hareketliliği gösteren şehir olarak öne çıkan Budapeşte’de otellerin ortalama oda fiyatlarında da büyük artış var. İşte tüm detaylar…

Macaristan’ın kültürel, ticari, politik ve endüstri merkezi ve aynı zamanda başkenti olan Budapeşte, Doğu Avrupa’da konaklama sektörünün en hızlı büyüyen şehri oldu.

Coğrafi konumunun yanı sıra tarihi eserleri ve diğer çekicilikleri ile de ilgi gören bir şehir olan Budapeşte’nin ziyaretçi sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Konaklama yatırımları da aynı ölçüde büyümeye devam ediyor.

Küresel Otel Danışmanlık Şirketi HVS London tarafından hazırlanan rapora göre, Budapeşte’de 2014 yılında otel dolulukları yüzde 5 arttı. Oda fiyatları da artışta. Aynı yıl ortalam oda fiyatları yüzde 8 oranında yükseldi. Bu büyümenin temel nedeni olarak, son üç yılın verilerine göre kente gelen ziyaretçi sayısının yüzde 13.5 dolayında artması gösteriliyor.

2015 Yılında Oda Fiyatları Patladı!

Kentte 2015 yılında da önemli bir büyüme görüldü. Budapeşte otellerinin ortalama oda fiyatları yüzde 30 gibi büyük bir oranda arttı.

Otellerin doluluk oranları da yüzde 10 ile 15 arasında arttı. Tarihi kentteki 241 otelin büyük kısmının renovasyon çalışması geçirdiği biliniyor.

HVS Avrupa Otel Değerleme Indeksi’nde yer alan verilere göre, son yılların yükselen trendi Budapeşte’de ziyaretçi sayısı ve beraberinde doluluk oranları artarken, otel yatırımlarında yavaşlık görülüyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER