Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Doğanın İçine Gizlenmiş Enfes Bir Yarımada: Tisan
Destinasyonlar

Doğanın İçine Gizlenmiş Enfes Bir Yarımada: Tisan

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
23 Temmuz 2016

Yeşil bir doğa içine gizlenmiş turkuaz renkli bir deniz ve iki şahane koy… Yıllar önce Kıbrıs Barış Harekatı sırasında helikopterle bölgeden geçen bir albay tarafından keşfedilen Mersin’deki Tisan Yarımadası, keşfedilmeyi bekliyor.

Bildiklerimiz bir tarafa, bilip de görmediğimiz, hatta adını bile duymadığımız nice güzel köşe saklı şahane bir coğrafyada yaşıyoruz aslında. Örneğin, güney’in en uç noktasına doğru gittiğinizde karşınıza çıkacak yarım adadan haberiniz var mıydı? Adını hiç duydunuz mu? Tisan Yarımadası…

Kıbrıs Barış Harekatı sırasında helikopterle bölgeden geçen bir albay tarafından keşfedilen Mersin’deki Tisan Yarımadası, yeşil doğa içine gizlenmiş turkuaz renkli deniziyle, güneyin saklı kalmış güzelliklerinden bir tanesi.

Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık Mahallesi’ne 17 kilometre mesafedeki Tisan, bölgenin deniz turizmi anlamında öne çıkan mekânlarının başında geliyor.

tisan2

Kendisine has doğal coğrafik yapısıyla yarımada konumunda olan Tisan’nın, doğu ve batı yönünde uzanan turkuaz renkli iki muhteşem koyu, görenleri hayran bırakan bir güzelliğe sahip. Üstelik tatilcilere, yüzerek gidip gelebilecekleri mesafede iki ada da sunuyor.

Yeşil bitki örtüsüne sahip yüksek bir tepe aşılarak ulaşılabilen Tisan Yarımadası, bu özelliği sebebiyle “gizli cennet” ismi verilmiş. İlk kez görenlerin dikkatini çeken bir diğer özelliği ise sahil kenarına kurulu beyaz evleriyle de Muğla’nın Bodrum ilçesini anımsatıyor olması.

tisan3

Yarımada’da, konaklamak isteyenler için kiralık evler mevcut. Bölgeyi keşfetmek isteyenler için düzenli olarak ise tekne turları yapılıyor.

tisan5

Anadolu Ajansı’ndan paylaşılan bilgiye göre, Silifke Turizm Derneği Başkanı Ali Küçük, Tisan’ın, dünyanın en güzel koyları arasında yer aldığını belirterek, burada aynı zamanda bir antik kentin kalıntılarının yer aldığını anlattı.

Bölgenin, milattan önce 7. yüzyılda kurulan bir Yunan kolonisine de ev sahipliği yaptığını vurgulayan Küçük, şöyle konuştu: “Tisan, doğal güzelliklerinin yanı sıra antik kalıntılarıyla da ön plana çıkıyor. Burası, sessizliği, doğayı, denizi ve tarihi sevenler için güzel bir mekan olarak ilk sırada tercih ediliyor. Çakıl taşlarının bile metrelerce uzaktan görülebildiği koy, son yıllarda dalgıçların da ilgi odağı haline de geldi. Tisan, bizim için anlatılamaz güzellikte. Çok az kişinin bildiği bu güzel yeri dünyaya duyurmak için elimizden geleni yapıyoruz. Tatilini böyle eşsiz bir yerde geçirmek isteyenleri de bekliyoruz.”

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön