Anasayfa » Girisimler » Dışişleri Bakanlığı: “Avrupa’ya vizesiz seyahat en geç 1 Temmuz’da”
Girisimler

Dışişleri Bakanlığı: “Avrupa’ya vizesiz seyahat en geç 1 Temmuz’da”

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
31 Mart 2016

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanması beklenen vize muafiyeti anlaşması ile ilgili Habertürk TV’ye yaptığı açıklamada, vizesiz seyahat için bu kez net bir tarih verdi. 

Ajandası oldukça yoğun olan turizm sektörünün, son dönemdeki en önemli gündem maddelerinden biri, hiç kuşku yok ki vizesiz seyahat meselesi… Konuya ilişkin görüşme ve düzenlemeler sürerken, pek çok kez yeniden kamuoyunun gündemine gelen yürürlüğe geçiş tarihi hakkında yetkili bir ağızdan,  bu kez yeni bir açıklama geldi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Habertürk TV’ye yaptığı açıklamada Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanması beklenen vize muafiyeti anlaşması ile ilgili olarak, en geç 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarının Schengen Bölgesi’nde vizesiz seyahat etme hakkını elde edeceğini belirtti.  Ancak daha önceden bildirildiği üzere Avrupa Birliği tarafından belirlenen 72 kriterin, 4 Mayıs tarihine kadar tamamlanması gerekiyor. Mevcut durumda AB’nin vizesiz seyahat için şart koştuğu 72 kriterin 36’sı tamamlandı. Geriye kalan 36’sı için ise Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı ile diğer ilgili kurumlar birlikte çalışıyor.

Peki süreç nasıl işliyor?

vizesiz seyahat-tg

Avrupa Birliği Komisyonu 4 Mayıs 2016 tarihinde, kriterlerin durumuna ilişkin hazırladığı raporu AB Konseyine sunarak, tavsiyede bulunacak. Ardından ilgili rapor Avrupa Parlementosu’na iletilecek. Sunulan raporda belirlenen tüm kriterlerin yerine getirildiği belirtilirse, Avrupa Parlementosu’nda Türkiye’ye yönelik Shengen uygulamasının kaldırılması konusunda bir karar çıkması gerekiyor.

AB Parlementosundan vizesiz seyahat kararı çıkarsa…

  • 26 Avrupa ülkesinin kapıları vizesiz olarak Türkiye vatandaşlarına açılmış olacak. Vize muafiyeti ile 180 gün içerisinde 90 gün boyunca bu ülkelere vizesiz seyahat edebilebilecek.
  • Schengen bölgesinde vizesiz seyahat için Haziran ayı itibari ile pasaportlar da değiştirilmeye başlanacak. Güncelenen pasaportlarda Avrupa Birliği tarafından talep edilen biyometrik veriler olacak.  Yeni pasopartların endüstriyel olarak, Eylül- Ekim aylarında basılmaya başlanması planlanıyor.
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön