Anasayfa » Güncel » Dikkat! Bu El Yapımı Bu Haritalarla Kaşif Ruhunuzu Hatırlayabilirsiniz
Güncel

Dikkat! Bu El Yapımı Bu Haritalarla Kaşif Ruhunuzu Hatırlayabilirsiniz

dikkat-bu-el-yapimi-bu-haritalarla-kasif-ruhunuzu-hatirlayabilirsiniz
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
17 Kasım 2015

Teknolojiye entegre olmuş hayatlar yaşıyoruz. Kabul edin ya da etmeyin akıllı cihazlarımızla her türlü problemi çözmeye o kadar odaklandık ki gerçekten nereye nasıl gideriz navigasyon olmadan unuttuk. İşte tam da bu anlarda bu düzene dur diyen bir harita yapımcısı çizdiği haritalarla çıkageldi.

Aslında bu her şeyi elimizin altında hemen ulaşabileceğimiz yerde olmasına kolayca alışmamızdan ileri gelen bir şey, çabalamayı unuttuk, kaybolduğumuzda sokaktan geçen birine yol sorduğunuz günleri hatırlayın, ya da şu Faruk Eczanesi meselesini..

Bir harita yapımcısı Archie Archambault ” Map from the Mind” “Zihinden Haritalar” isimli bir elle çizilmiş harita serisi başlattı. Hepsi Archambault’un zihnine dayanan bu haritalarla modern hayatın GPS bağımlılığına karşı koyan akıl ürünü , estetik , eğlenceli ve güçlü çalışmlar. ” İkici el bir veriye bağlı olarak bir haritayı tekrardan tapmak biraz dürüst gelmese de..” diyerek naifliğini ortaya koyan harita yapımcısı

SF

SF

“Harita yapma geleneği bir araştırma ve içinde bulunan parametrelerin içinde olmaktır.” diyor. Haritalarla hepsini daireler çizerek daha kolay hatırlanabilir hale getiren, civarı, parkları, evleri ve diğer önemli şeyleri aklından çizen Archie daire çizimlerinin daha kolay akılda kaldığını savunuyor.

Güneş sistemi

Güneş sistemi

Harita serisi arasında şehirlerle beraber (Amsterdam, Brooklyn, Washington gibi) ay, güneş sistemi ve insan vücudu da bulunuyor.

GPS’in son yapılan araştırmalar da aslında beynin yön, öğrenme ve öğrendiklerini geri getirme merkezini olumsuz etkilediğini düşünürsek aslında keşfetmenin o küçük heyecanı size iyi gelecek.

Portland

Portland

Archie’nin diğer çalışmaları ve portfolyosuna şuradan bakabilirsiniz.

Yol sormanın o küçük heyecanını kaybetmemeniz dileğiyle,

D.C

D.C

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön