Anasayfa » Marketing » Dijital Pazarlama, Turizm Sektörünün Olmazsa Olmazı
Marketing

Dijital Pazarlama, Turizm Sektörünün Olmazsa Olmazı

Geleneksele paralel teknolojik gelişmelere her sektör olduğu gibi turizm sektörü de ayak uydurmak zorunda. Eş, dost, akraba tavsiyelerine devamın yanısıra, dijital pazarlamaya da merhaba.
Sektörde faaliyet gösteren şirket ve kuruluşların yeniliklere seyirci kalmak gibi bir lüksü yok. Özellikle sosyal medya araçlarını en verimli şekilde kullanıyor olmaları çok önemli.

Sosyal Media Şirketin Dünyaya Açılan Penceresi

Yeni konaklama imkânları, tatil etkinlikleri, turistik bölgeler ve özellikle de yemek yemek için mekân araştırmasında bulunanların ilk başvurdukları yer sosyal medya. Mekân sahibinin paylaşımları ve daha önce o hizmeti tecrübe etmiş olanların tavsiyeleri dijital pazarlamanın en ekonomik ama bir yandan da en riskli aracı.

Instagram, Facebook, TripAdvisor, Pinterest, Twitter ve hatta en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması Whats App, dijital pazarlama araçları listesinin üst sıralarında. Üstelik radyo ve televizyondan da fazla kişiye erişme imkânı tanıyor. Bir okyanus dolusu tavsiye arasından öne çıkmak için bu platformlardaki paylaşımlarda da dikkatli olunmalı, gerçekten ilgi çekici küçük detaylar ile farklılık yaratılabilmeli.

Influencer Etkisi

Sahip oldukları sosyal medya ve dijital kanalları aracılığı ile herhangi bir ürün ya da servis hakkındaki yaşadıklarını, deneyimlerini takipçileri ile paylaşmaları yoluyla tanıtım ve pazarlama aktiviteleri yapan, belirli bir topluluğu etkileme ve yönlendirme gücüne sahip kişi, kişiler ve gruplara influencer denir. (kaynak: tipefect.com)

Seyahatsever kendi olmasa bile irtibatta olduğu kişilerden çokça duymuştur influencer ve onların yarattığı etki dalgasını. Sosyal medya platformlarında takipçi sayısı fazla olan kişilerin beğendiği, tavsiye ettiği herhangi bir obje, yer, mekân, otel, yemek ve çok daha fazlası, bahsi geçtiği andan itibaren hiç olmadığı kadar ilgi duyuyor. Influencer’ın takipçileri fikrine değer verdikleri insanın “vardır bir bildiği mantığı” ile mutlaka tavsiyeye uygun hareket ediyor.

Ancak burada unutulmaması gereken önemli bir nokta var. Dijital pazarlama stratejileri gereğince takipçi sayısı yüksek olan kişilerle anlaşan şirket sahipleri o tecrübeyi hiç deneyimlememiş olanlara bile belirli bir bütçe karşılığında istedikleri tanıtımı yaptırabiliyorlar. Ayırt edebilmek bazen mümkün olamayabiliyor.

Görünürlüğü Artırmak İçin Aplikasyonlar

Mobil cihazlardan en hızlı şekilde konaklama alternatiflerine ulaşmanın yolu işletmenin basit de olsa bir uygulama sahibi olması. Uygulama varsa da konu bitmiyor, kullanımının yaygınlaşması için onun da tanıtımının yapılması gerekiyor. Burada da devreye yine sosyal medya giriyor.

Arama Motorları

Özellikle Google gibi arama motorlarında “en çok aranan, tıklanan, sayfa ziyaretine sahip” kuruluşlar arasına girebilmek için de özel yöntemler mevcut. Sektörde sunulan hizmet her ne olursa olsun seyahatseverin dikkatini çekebilecek birkaç anahtar kelime ile daha sık karşılarına çıkılabiliyor. En çok aranan kelimeler ile ilgili yardımcı programlar mevcut. Otel sahipleri, oda sayısı ve özelliklerini tarif eden web sitelerinin yanısıra editörler aracılığıyla bu anahtar kelimeleri içeren blog yazılar yayınlamayı uygun görüyor.

Dijital veya geleneksel pazarlama alanlarında ne kadar başarılı olunursa olunsun, unutulmaması gereken önemli bir diğer nokta ise kişisel tecrübe en akılda kalıcı olandır. O sebeple değişmeyen gerçeğe sadık kalınarak “memnuniyeti artırmak” pazarlama adımları listelenirken asla göz ardı edilmemeli.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön