Anasayfa » Kültür&Sanat » Del Prado Müzesi 200. Yıl Kutlamaları İçin Ziyaretçilerini Tarih Yolculuğuna Çıkarıyor
Kültür&Sanat

Del Prado Müzesi 200. Yıl Kutlamaları İçin Ziyaretçilerini Tarih Yolculuğuna Çıkarıyor

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
26 Mart 2019

Avrupa’nın ilk müzelerinden olma özelliğine sahip 1819 yılında kurulan Madrid, Del Prado Müzesi bu sene 200. Yılını kutluyor. Bu önemli yıldönümü vesilesiyle de kapılarını tarihte bir yolculuğa açtı.

 

Sadece müzenin değerlerini bir araya getiren süreçte yaşananları değil, aynı zamanda bulunduğu bölge ve halkının, hatta İspanya’nın da geçmişine ışık tutmak amaçlanıyor.

Müzeyi bu hafta ziyaret eden şanslı ziyaretçiler, İspanyol ve yabancı yazarlar ile sanatçıların ilhamlarına ilham katan unsurlara da yakın olabilecek.

 

İspanya’nın ilk müzesi olma özelliğine sahip Del Prado, Ferdinand VII tarafından tam 200 sene öncesinde ziyarete açılmış olup, Avrupa’nın da ilk müzelerindendir.

Renoir, Manet, Chase, Picasso, Arikha, Rosales, Saura ve Pollock gibi sanatçıların dokunuşları ile değerine değer katan müzede toplam 168 orijinal eser sergileniyor olacak. Eserlerin yanı sıra yine tarihe ışık tutacak çeşitli dokümanlar, harita, resim, fotoğraf ve görsel-işitsel donanımlar misafirleri büyüleyecek.

 

Yıldönümü kutlamaları sadece bulunduğumuz hafta ile sınırlı değil. 2019 yılı içerisinde İspanya’da 30 kadar şehir de kutlama etkinlikleri kapsamında yer alacak. Belli programlar, isimleri ile içeriklerine bir bakış atılabilmesini sağlıyor.

“On tour in Spain”,

“The Prado on the Street”

“Touching the Prado”

 

Diğer taraftan, program çerçevesinde öğrenci, öğretmen, aile, genç ve yetişkinlere hitaben de yine özel & tarihsel etkinlikler planlanıyor.

Tüm programlar netleştikten sonra müze web sitesi ve sosyal medyada duyurulacak.

https://www.museodelprado.es/en/bicentenary

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum
POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER