Anasayfa » Güncel » Çinliler Şimdi de Turizme El Attı
Güncel

Çinliler Şimdi de Turizme El Attı

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
18 Ağustos 2016

Çin Ulusal Turizm İdaresi’nin kısa süre önce yayımladığı istatistikler, 2016 yılının ilk yarısında Çin ekonomisindeki gerilemeye rağmen, turizm sektörünün altın dönemini yaşadığını ortaya koydu. Rapora göre turizm Çin ekonomisinin yeni itici gücü haline geliyor.

Çin’in dünya ekonomisindeki büyüme hamlelerini duymaya alışmıştık. Ancak turizmdeki iddiası yeni ve çarpıcı bir bilgi…

Shan’anxi eyaletinin Mian ilçesinde yer alan antik Zhuge kasabası, mart ayında turistik ziyaretlere açılmasından bu yana, yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda turist ağırladı. Kasabadaki bir restoranın sahibi olan Luo soyadlı vatandaş, işlerinden çok memnun olduğunu belirterek, “Beklentilerimden çok daha iyi. Açılışın ilk gününde 100 sofra hazırladık. Çok kalabalıktı. Şimdiki çalışmalarımızı da düzenli şekilde sürdürüyoruz” dedi.

İlk yarıda turizm geliri yüzde 12,4 arttı

Zhuge kasabasında turizmin gelişimi, civardaki bölgelere de canlılık getirdi. Kasabaya komşu Wuhou Müzesi’nde rehber olarak çalışan Zhao, turist sayısının son dönemde gözle görülür şekilde arttığını, daha önceleri günde 3 grup gezdirirken, bu yıl ise günde en az 6 gruba rehberlik yaptığını söylüyor.

Tabii, Mian ilçesinde turizmin gelişmesi, Çin turizminin son dönemdeki gelişmesini yansıtan sadece küçük bir örnek. Verilere göre, yılın ilk yarısında Çin’de turizm piyasasının hacmi istikrarlı bir şekilde genişledi.

Çinliler Şimdi de Turizme El Attı (4)

İlk altı ayda yurt içinde seyahat eden turistlerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10,47 artarak 2 milyar 236 milyona ulaştı. Yurt dışına seyahat eden Çinli turistlerin sayısı ise yüzde 4,1 yükselerek 127 milyonu buldu. Bu yükseliş, yılın ilk yarısında gerçekleştirilen turizm gelirine de yüzde 12,4’lük artışla yansıdı. Turizm geliri, yılın ilk altı ayında 2,25 trilyon yuan’a ulaştı.

Reformlar ve ekonomik dönüşüm etkili oldu

Özellikle dikkat çekilmesi gereken bir nokta da turizm sektöründeki yatırımların ve harcamaların, Çin ekonomisinin gerileme baskısıyla karşılaştığı bir dönemde büyüyor olması… Verilere göre, 2015 yılında bu sektörde fiilen gerçekleştirilen yatırım, önceki yıla göre yüzde 42 artarak, 1 trilyon 7 milyar 200 milyon yuan’ı buldu. Ayrıca, Çinlilerin hem yurt içi hem de yurt dışındaki turizm harcamaları dünyada ilk sırada yer aldı.

Çinliler Şimdi de Turizme El Attı (1)

Çin Ulusal Turizm İdaresi yetkililerinden Peng De, Çin’de ekonomik büyüme modelinde dönüşüme gidilmesinin ve arz yönlü yapısal reformun ilerletilmesinin, turizm sektörünün büyümesinin ana nedenini oluşturduğuna dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Çin, orta gelirli vatandaşların nüfustaki payının arttığı bir döneme giriyor. Bu dönemde vatandaşların manevi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yaptıkları tüketim, özellikle de turizm alanındaki tüketimleri büyük boyutta artıyor. Fakat uzun zamandan beri Çin turizm sektörü, arzın talebi karşılayamadığı bir dönem yaşıyordu. Ülkede bu yönde yapısal reformun uygulanmasıyla birlikte turizme yatırımları ile bu alandaki tüketimin artması sağlandı.”

Turizme tahmini yatırım 3 trilyon Yuan’ın üstünde

Veriler, turizm sektörünün GSYH’ye yaptığı katkının da yüzde 10,8’i aştığını, sektörde istihdam edilen personel sayısının, toplam istihdamın yüzde 10,2’sine dek geldiğini gösteriyor.

Çin Ulusal Enformasyon Merkezi Turizm Planlama ve Araştırma Merkezi Başkanı Shi Peihua, Çin turizm sektörünü, istikrarlı büyümeyi güçlendiren, yapısal düzenlemelere katkı yapan ve halka yarar sağlayan bir nokta hâline getirmeye devam edeceğini belirtti.

Diğer yandan, turizm alanındaki uzmanlar, önümüzdeki üç yılda Çin’in turizm sektörüne yapılacak doğrudan yatırımın 3 trilyon Yuan’ı aşacağı tahmininde bulunuyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön