Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Çinli Turistler Rotayı İsviçre’ye Çevirmiş Durumda
Destinasyonlar

Çinli Turistler Rotayı İsviçre’ye Çevirmiş Durumda

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
11 Temmuz 2018

İsviçre, turizm tarihinde hiç olmadığı kadar çok sayıda Çin’den gelen turistleri ağırlamaya başladı. Ülkenin en büyük resmi tur operatörü The Switzerland Travel Centre, bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla Çinli turist sayısında %15’lik bir artış olduğunu açıkladı.

Seyahat Destinasyonları Arasında İsviçre Öne Çıkıyor

Tur operatörü artış detaylarını yakından incelediğinde gündeme başka bir tablo daha sundu. Rezervasyon yapıp, ülkeyi ziyarete gelen Çinli turistlerin yaşları nispeten genç ve alışık olunan “grup turistleri” yerine “bireysel” olarak ülkeyi keşfetmeye geliyor.

Enteresan bir diğer husus da gelen ziyaretçilerin artık o bilindik, kalabalık yerlerden ziyade otantik İsviçre’yi deneyimlemek istemeleri. Yani Jungfraujoch ve Schwaneplatz gibi klasik yerler out, Appenzell, Gruyere ya da Rapperswil in.

 

Çinli turistler, yerel seyahat acenteleri yerine online rezervasyon platformlarından faydalanmayı tercih ediyor. (Alibaba) “Fliggy Shop” en popüler portallerden biri. Fliggy Shop’un 200 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı var. İsviçre, ülkelerine bu kadar çok sayıda turist taşıyan platformla henüz hatırı sayılır bir tanışma gerçekleştirmedi.

Ayrıca, Çinli seyahat seveler kendi dillerinde hizmet veren şirketleri seviyor ve tercih ediyor. Bu sebeple de bazı İsviçre seyahat firmaları çareyi Pekin’de kendi ofislerini açıp, özel ekipler kurmakta buldu.

 

Her ne kadar tatiller bireysel olarak araştırılıp, planlanıp, satın alınıyor gibi gözükse de önemli bir oran hala dijital olduğu kadar kişisel yorum ve önerilere kulak veriyor. Çin için de geçerli bu gerçek. O sebeple de online satış kanalları olması iyi bir şey, ancak ardında bir ekip de varsa daha efektif.

Fliggy Shop Operasyon Müdürü David Yang en çok seyahat anlaşmasını yaşları 15 ila 25 arasında değişen gezgin kadınlarla yaptıklarını belirtiyor. Şangay ve Pekin gibi şehirlerde yaşayanlar da rezervasyon sitesiyle en çok alışverişte bulunanlar.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön