Anasayfa » Girisimler » Çingene Kızı Mozaiğinin Kayıp Parçaları Yeniden Türkiye’de
Girisimler

Çingene Kızı Mozaiğinin Kayıp Parçaları Yeniden Türkiye’de

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
10 Aralık 2018

Türkiye’de 1960’lı yıllarda gün ışığına kavuşan ve ardından yurt dışına kaçırılan Çingene Kızı mozaiğinin ABD’den Gaziantep’e geri getirilen 12 parçası, Zeugma Mozaik Müzesi’nde ziyarete açıldı. 3000’e yakın kişi müzeyi ziyaret etti.

Gaziantep’ten 1960’lı yıllarda yurt dışına kaçırıldıktan sonra ABD’de bulunan Bowling Green Devlet Üniversitesi zemininde sergilenen “Çingene Kızı” mozaiğine ait 12 parça; uzun uğraşlar sonrasında kaçırıldığı evine geri getirildi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı törenle ziyarete açılan “Çingene Kızı” mozağinin eksik parçaları;  Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenmeye başlandığı gün yaklaşık 3000 ziyaretçiyi müzeye çekmeyi başardı.

Zeugma Müzesine ilgili kat kat artacak

Tüm dünyaya insanlığın ortak mirası olan eserlerin ait oldukları yerde korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda hassasiyet göstermesi için çağrıda bulunan Bakan Ersoy şu ifadeleri kullandı; “Bugün Çingene Kızı’nın resmedildiği kompozisyona ait 12 parça eşsiz mozaik bizlerle ana yurdunda buluşuyor. Bu kavuşmanın Zeugma Müzemize olan ilgiyi kat kat artıracağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Şimdi Gaziantep’e gelme zamanı

çingene kızı mozaiği ile ilgili görsel sonucu

Çingene kıızı mozaiğinin Türkiyee’ye getiriliş sürecini anlatan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’de ” Şimdi gaziantep’e gelme zamanı. Uzaklarda aramayın. “Çingene Kızı”nın ailesi, Belkıs’ın aileye nasıl kavuştuğuna hep beraber şahitlik edelim” diye konuştu.

Kayıp parçalar Türkiye’ye nasıl döndü?

Türkiye’de kaçak kazılar yoluyla 1960’lı yıllarda gün ışığına kavuşan ve ardından yurt dışına kaçırılan Zeugma Çingene Kızı Mozaiklerinin Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Devlet Üniversitesi’ne satıldığı tespit edilmişti. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bilimsel incelemeler sonucunda mozaiklerin stilleri, renk özellikleri, tesseraların (mozaik taşların her biri) tipleri açısından Zeugma mozaikleri ile uyuştuğu tespit edilmişti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu araştırmanın bir gazetede yer alması üzerine Türkiye’nin Şikago Başkonsolosluğu aracılığıyla üniversite yetkilileri ile görüşmelere başladı. Zeugma Kazısı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay ve Harran Üniversitesinden Prof. Mehmet Önal’ın hazırladıkları bilimsel analizler üniversite yetkililerine sunuldu. Bu kültür varlıklarının Türkiye’de 19’uncu yüzyıldan beri devlet malı olduğunu ispatlayan hukuki raporlar ışığında konunun karşılıklı kazanım ilkesi ile çözülmesine karar verilmişti. Türkiye 20 Kasım tarihine kadar Bowling Green Devlet Üniversitesinde sergilenen tarihi mirasına bakanlığın hassas çalışmaları sonucunda 27 Kasım’da kavuştu.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön