Anasayfa » Güncel » Çin’de Geliştirilen Futuristik Otobüsün Test Sürüşleri Başladı
Güncel

Çin’de Geliştirilen Futuristik Otobüsün Test Sürüşleri Başladı

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
27 Ağustos 2016

Bir Çin buluşu daha gerçek oluyor. Trafiğin üzerinden seyrederek aynı anda 1200 yolcuyu taşıyabilen, futuristik otobüs TEB’in (Transit Yükseltilmiş Otobüs) test sürüşleri başladı.

Dünyanın en yoğun nüfusuna sahip olan ülkesi Çin’in, trafik sorununa çözüm olması için adeta “zihni sinir” bir fikirden yola çıkarak, eşi görülmemiş, sıra dışı bir otobüs konsepti tasarladığını daha önce duyurmuştuk. Sıkışık trafiğin üstünden iki bacağını açarak ilerleyen bir dev misali, iki kenarın üzerine yükseltilmiş gövdesi ile yolculuğunu gerçekleştirecek olan futuristik bir otobüs fikriydi bu.

İşte o fikir artık tasarı olmaktan çıktı. Çin’de tasarlanan TEB-1 Transit Yükseltilmiş Otobüs’ün test sürüşleri başladı. Trafik sıkışıklığını rahatlatmak amacıyla üretilen ve altından diğer araçların geçebilmesiyle dikkat çeken otobüs aynı anda 300 yolcuyu taşıyabiliyor.

Uzunluğu 22, genişliği 7.8 ve yüksekliği 4.8 metre olan bu otobüs Çin kuzeyinde kalan Hebei eyaletindeki Qinhuangdao şehrinde test edildi. Yol testinde fren sistemi, hava sürtünme ve enerji sarfiyatı gibi konular değerlendirildi. Xinhua haber ajansı TEB-1 otobüsü Brezilya, Fransa, Hindistan ve Endonezya hükümetlerinin de ilgisini çektiğini belirtti.

Yolcularını yerden yüksekte taşırken, trafikte seyreden otomobillerin tıpkı  bir tünelin içinden gidiyormuş gibi altından geçmesine olanak tanıyan Transit Yükseltilmiş Otobüs (TEB), otomobiller üzerinde gezinen ve yol alanı kullanımını en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış bir metro sistemi olarak tanımlanıyor.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön