Anasayfa » Güncel » Çin, Vatandaşlarını Türkiye İçin Uyardı
Güncel

Çin, Vatandaşlarını Türkiye İçin Uyardı

Çin, Vatandaşlarını Türkiye İçin Uyardı
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
6 Temmuz 2015

Çin’de Uygur Özerk Bölgesi’ne yönelik atılan iddialar üzerine Çin protestoları yapıldı. Şiddetin artması nedeniyle Türkiye’ye gelecek Çinliler uyarıldı.

Geçtiğimiz günlerde Çin’in kuzeybatısında Uygur Türklerinin yaşadığı Şincan bölgesinde kamu görevlilerinin oruç tutmasını yasakladı. Yasak kararının hükümetin resmi web sitesinde yayınlanmasının ardından Türkiye’de de protesto gösterileri yapıldı.

Taksim’de Çin restoranlarına yapılan saldırılarda, lokantada çalışan Türkler de yaralandı. Restoranda hiç Çinli çalışmaması da ilgi çekici noktalardan biriydi.

Doğu Türkistan olarak da bilinen Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygur Türklerinin  oruç tutmalarının ve diğer ibadetlerini yerine getirmelerinin yasaklanması haberlerinin üzerine yayılan Çin karşıtı gösterilerde Çinliler yara aldı.

Sultanahmet’te de gösterilerin yayılmasıyla Çinli sanılan Koreli vatandaşlar saldırıya uğradı. Çin Büyükelçiliği önünde de yasağa ilişkin eylemler düzenlendi. Eskişehir ve Brüksel de protesto yapılan yerler arasında yer aldı. Eylemlerin ortak noktası, bölgedeki müslümanlara yönelik yapılan baskı ve dayatmalar oldu.

Gelişmeler üzerine, Çin, Türkiye’ye seyahat edecek vatandaşlarını uyardı. Yapılan açıklamada, vatandaşların protestolardan uzak durması, kaydetmeye çalışmaması ve yaklaşmamaları belirtildi.

Turistlerin saldırıya uğradığı veya rahatsız edici davranışlarla karşılaştığına yer verildi. Ayrıca açıklamada, vatandaşların Türkiye seyahatlerinde saldırı ihtimallerine karşın yalnız gezmemelerine de yer verildi.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön