Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Çin Eğlence Parkları Sayısı Arttıkça Artıyor
Destinasyonlar

Çin Eğlence Parkları Sayısı Arttıkça Artıyor

Leyla Gezer Güvenç
Leyla Gezer Güvenç
26 Kasım 2018

Çin Halk Cumhuriyeti’nin 2020 yılına kadar dünyanın en çok eğlence parkına sahip ülkesi olması bekleniyor. Sadece 2017 yılında Çin eğlence parklarını ziyarete gelenlerin sayısı 190 milyonu buldu, 2016 yılına kıyasla bu rakam %20’lik bir artışa denk geliyor.

AECOM, Amerikan Danışmanlık firmasınca hazırlanan bir rapora istinaden bahsekonu parklara gelen ziyaretçilerinin sayısı Amerika’daki parklara gelenlerin sayısından da fazla olacak.

 

Günümüzde 128 eğlence parkı olduğu bilinen Çin, 2025 yılına kadar bu rakama 70 yeni alan eklemeyi projeliyor. Bu ilaveler ile ülke ziyaretçi sayısının 221 milyonu aşması bekleniyor.

Geçtiğimiz sene ülkede 21 yeni tema parkı açılışı gerçekleştirilirken 20 parkın daha inşaatına başlandı.

Ülke, konsept parkların da gözde destinasyonu arasında bulunuyor. Şangay’da Disneyland, Şenzen’de water park ve Anji şehrinde Hello Kitty misafirlerini bekliyor.

2019 yılında 3.3 Milyar Dolarlık bir bütçe ile Pekin’de Üniversal Stüdyoları açılması bekleniyor. Projelenen diğer parklar ile ilgili olarak Carnival Grup isimli uluslararası bir şirket 10 taneden fazla park açmayı planladığını duyurdu. Lokasyon olarak da Çin’in en büyük birinci ve ikinci şehirleri seçildi.

 

Eğlence parklarına verilen bu yoğun ilgi aslında şaşırtıcı, çünkü Çin aynı zamanda en önemli tarihi yerlerin, anıtların ve tiyatroların da vatanı. Dalian Wanda Grup ise bu alana yönelerek 2020 yılına kadar 15 değişik kültür şehri yaratmayı hedeflediklerini duyurdu.

Ekonomik açıdan bakıldığında orta gelirli Çinlilerin de tercihlerinde radikal değişimler gözlemleniyor. Sözkonusu Çinliler, alışverişten ziyade tatil, keşif vb. hizmetleri alabilecekleri etkinliklere yöneliyor.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön