Anasayfa » Güncel » Çalışanların Aklı “Yaz Tatili”nde!
Güncel

Çalışanların Aklı “Yaz Tatili”nde!

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
25 Ağustos 2016

Türkiye’deki çalışanların tatil tercih ve alışkanlıklarını saptamak üzere Kariyer.net tarafından 55 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen anket çalışmasının sonuçları açıklandı. Buna göre şirketlerin %63’ü yıllık izin kullanımı ile ilgili serbestlik sağlamayıp prosedür uyguluyor ancak çalışanların aklı “deniz, kum, güneş” üçlüsünde…

İş hayatının en büyük motivasyon kaynaklarından biri şüphesiz ki yaz tatilleri. Birçok çalışan sabah işe giderken çıkacağı bir sonraki tatilin hayalini kuruyor. Çıkacağı tatil bir anlamda çalışanın en önemli motivasyon kaynaklarından… Türkiye’de çalışanların ve işverenlerin en çok tercih ettiği online insan kaynakları platformlarının başında gelen Kariyer.net, tam da bu noktadan hareketle çalışanlara ve işverenlere yönelterek yaklaşık 55 bin yanıt aldığı “Yaz tatili planları” anketinin sonuçlarını açıkladı.

Katılımcılar tarafından online olarak yanıtlanan anketten çıkan sonuçlar; ankete katılan çalışanların %18’inin çeşitli nedenlerden dolayı yıllık izin kullanamadıkları ortaya koyarken, çalışanların yıllık izinlerini prosedürler uygun oldukça yoğun olarak yaz aylarında kullandıklarını gösteriyor.

Şirketlerin %63’ü yıllık izin kullanımı ile ilgili prosedür uyguluyor

calisanlarin_akli_yaz_tatilinde (2)

Çalışanların tatil planlarını yaparken önlerine çıkan ilk etmen tabii ki çalıştıkları kurumun yıllık izin prosedürleri. İşverenlere sorulan “Çalışanlara yönelik yıllık izin kullanımı ile ilgili bir prosedürünüz var mı?” sorusunu yanıtlayanların %37’si “Hayır, diledikleri gibi kullanabiliyorlar” yanıtını verirken, %29’u “Çalışanın pozisyonuna göre değişebiliyor”, %20’si “Evet, birer haftalık periyodlarda kullanabiliyorlar”, %10’u “Evet, iki hafta kesintisiz izne çıkıyorlar” ve %4’ü “Yarısını yaz yarısını kış aylarında kullanıyorlar” yanıtını verdi. Bu durumda soruyu yanıtlayan şirketlerin %63’ü çalışanlarının yıllık izin kullanımlarına yönelik prosedürler uygularken prosedürün içeriği kurumdan kuruma değişiklik gösterebiliyor.

Çalışanların %18’i yıllık izin kullanamıyor

calisanlarin_akli_yaz_tatilinde (1)

Çalışanlara sorulan “Yaz tatilini kaç gün kullanıyorsun?” sorusuna yanıtlayanların %32’si “10-15 gün” yanıtını verdi. Soruya cevap verenlerin %25’i “1 hafta” derken; %18’i “2 farklı zamanda birer hafta”, %18’i “Maalesef iznim yok” ve %7’si “Hafta sonu ile bağlayarak 4-5 gün” dedi. Yaz döneminde birçok sektörde işlerin yoğunluğunun azalması ve çalışanların yazlık bölgelere giderek çalıştıkları şehrin keşmekeşinden uzaklaşmak istemeleri yıllık izinlerin yaz döneminde planlanmasına sebep olurken soruyu yanıtlayanların %18’i ne yazık ki çeşitli sebeplerden dolayı izin kullanamadıkları için yaz döneminde de tam hız çalışmaya devam ediyor.

“Deniz, kum, güneş” üçlüsü tatillerin favorisi

calisanlarin_akli_yaz_tatilinde(3)

Çalışanlara yöneltilerek sonunu onların tamamlaması istenen “Benim tatil planım…” cümlesinde anketi yanıtlayanların %28’i “Deniz, kum, güneş” dedi. Cümleyi tamamlayan diğer çalışanların %25’i “Doğa ile iç içe tatiller”, %18’i “Yeni tatlar yeni kültürler tanımak” ve %15’i “Tarihi ve turistik geziler” yorumunu yaptı. “Benim tatil planım…” cümlesini “Kişisel gelişim ve eğitim programlarına katılmak” diyerek tamamlayanların oranı tamamlayan çalışanları %14.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön