Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Bursa’nın Küçük Venedik’inde Saltanat Kayığı İle Gölde Gezinti
Destinasyonlar

Bursa’nın Küçük Venedik’inde Saltanat Kayığı İle Gölde Gezinti

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
11 Ekim 2017

Özellikle bahar aylarında suyun yüklemesi sonucu oluşan görüntüsü nedeniyle “Küçük Venedik” olarak nitelendirilen Bursa’nın Gölyazı beldesi, ziyaretçilerine saltanat kayığı ile gölde gezinti imkanı sunuyor.

Yaz aylarının sıcağı yerini ılık sonbahar günlerine bırakmışken, bu yumuşak havaların tadını çıkartmak için arayışlar başladı bile… Bu güzel günlerin keyfini sürmek isteyenlere tam da keyifle bağdaşacak bir önerimiz var. Saltanat kayığı ile gölde gezinti…

Osmanlı payitahtı Bursa’nın Nilüfer ilçesinin turistik Gölyazı Mahallesi’ne gelen yerli ve yabancı turistler, Uluabat Gölü‘nde saltanat kayıklarıyla gezmenin keyfini yaşıyor.

Özellikle ilkbahar döneminde göl suyunun yükselip evlerin önüne kadar gelmesi sonucu oluşan görüntü nedeniyle “Küçük Venedik” olarak nitelendirilen Gölyazı, yılın her döneminde ziyaret ediliyor.

Uluabat Gölü ile ilgili görsel sonucu

Gölyazı Turizm Geliştirme Kooperatifi Uluabat Gölü‘nü turizme kazandırmak için akıllıca bir girişimle gölde gezinti imkanı sunan 12, 15 ve 20’şer kişilik saltanat kayıkları fikrini hayata geçirmiş.

Kooperatif Başkanı Atilla Yılmaz, AA’ya yaptığı açıklamada;

“Saltanat kayıkları, turistlerin özellikle de Arap turistlerin ilgisini çok çekiyor. Kayıklarımızın Gölyazı’ya turizm anlamında çok büyük katkıları oldu. Sadece sandal turuna katılmak, saltanat kayığıyla bu güzelliklerimizi görmek için bile gelen ziyaretçilerimiz var. Osmanlı’dan günümüze kalan bu güzel mahallemizdeki güzellikleri herkesin görmesini istiyoruz. Bu güzelliklerin korunması, geliştirmesi ve turizmden daha fazla pay alabilmesi için büyüklerimizin desteğini bekliyoruz.”

Uluabat Gölü saltanat kayığı ile ilgili görsel sonucu

Hafta sonu günde 3 bin kişi saltanat kayıklarıyla geziyor

Kooperatifte görevli kaptan İrfan Liman da şimdiye kadar ziyaretçilere 41 küçük sandalla göl turu yaptırdıklarını ifade etti.

Bünyelerine kazandırdıkları 3 saltanat kayığıyla bu hizmeti bir üst kademeye taşıdıklarını anlatan Liman, “Bir defa saltanat kayığıyla tur atanlar, daha sonra yine geliyor. Sonra tanıdıklarına anlatıyorlar, onlar da geliyor. Kısacası her geçen gün daha fazla kişi geliyor.” dedi.

Gölyazı’nın özellikle hafta sonları yoğun ziyaretçi ağırladığını belirten Liman, şunları kaydetti:

“Mahallemizin kıyısındaki iskelelerden yolcularımızı saltanat kayığına bindiriyoruz. Sonra da Gölyazı’nın etrafını tam tur dolaştırıyoruz; adanın etrafındaki kaleler ve surları gösteriyoruz. Biraz daha açıkta Kız Adası, onun etrafında da mahallemize has nilüfer çiçeklerimiz var, oraları geziyoruz. En son da ziyaretçilerimizi, aldığımız iskeleye bırakıyoruz. Yaklaşık yarım saat sürüyor bir turumuz. Saltanat kayıklarımızla günde 10-15 tur atıyoruz. Hedefimiz bunu 50 tura çıkmak.”

Hafta sonlarında sadece saltanat kayıklarıyla günde 3 bin kişiyi gezdirdiklerini dile getiren Liman, “Ufak sandallar zaten hiç durmuyor, onlarla sayı çok daha yukarılara taşınıyor.” diye konuştu.

Tura katılan Emre Yılmaz ise çok güzel bir gezi yaptıklarını belirterek, “Saltanat kayıkları gerçekten Gölyazı’nın kalitesine, değerine değer katmış. Herkese tavsiye ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön