Anasayfa » Güncel » Bu yıl Dünyada Yaklaşık 1Milyar Kişi Uluslararası Seyahat Yaptı
Güncel

Bu yıl Dünyada Yaklaşık 1Milyar Kişi Uluslararası Seyahat Yaptı

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
31 Aralık 2016

UNWTO yani Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (The United Nations World Tourism Organization) raporuna göre, 2016 yılı Ocak-Eylül döneminde, dünyada 956 milyon kişi uluslararası seyahat gerçekleştirdi. 2017’nin sağlık, huzur, daha fazla mutluluk ve keyifli seyahatler getirmesi dileğiyle…

Birleşmiş Milletler tarafından turizmi geliştirmek ve teşvik etmek amacı ile kurulan UNWTO, geçtiğimiz yılın turizm istatistiklerine dair bir derleme yaptı. Uluslararası seyahatlerin mercek altına alındığı rapora göre dünyada uluslararası seyahat eden kişi sayısı, Ocak-Eylül döneminde 956 milyon kişi olarak hesaplandı. Diğer bir deyişle 2016 yılının 9 aylık döneminde dünya genelinde yaklaşık 956 milyon kişi bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat etti.
Bu rakamlara göre uluslararası seyahat eden kişi sayısı 2015 yılının aynı dönemine göre yüzde 3,7 arttı. Geçen yılın aynı döneminde bu oran yaklaşık olarak 922 milyon kişi olarak gerçekleşmişti.

En yüksek artış Afrika ülkelerine gelen turist sayısında gözlendi

Ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre, Avrupa ülkelerine gelen turist sayısı yüzde 1,6, Asya ve Pasifik ülkelerine gelen turist sayısı yüzde 9,3, Amerika ülkelerine gelen turist sayısı yüzde 4,4, Afrika ülkelerine gelen turist sayısı da yüzde 8,4 arttı. Ortadoğu’ya gelen turist sayısı ise yüzde 6,4 azaldı.

Ülke olarak incelendiğinde, Güney Kore’de yüzde 34, Vietnam’da yüzde 36, Japonya’da yüzde 24 ve Sri Lanka’da yüzde 15 ile iki basamaklı büyüme kaydedildi.
Avrupa’da İspanya, Macaristan, Portekiz ve İrlanda gibi destinasyonlarda önemli artış kaydedilse de Fransa, Belçika ve Türkiye’deki gerileme Avrupa ortalamasını düşürdü.
2017 yılının hepimize sağlık, mutluluk, huzur, başarı ve bol keyifli seyahatler getirmesini dilerim….
Mutlu yıllar… 🙂
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön