Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Bu Ülkelerde Gökyüzü Geceleri Rengarenk
Destinasyonlar

Bu Ülkelerde Gökyüzü Geceleri Rengarenk

Merve Ateş
Merve Ateş
5 Kasım 2015

Şafak Tanrıçası Aurora’nın mucizesi midir bilinmez; bazı ülkelerde gecelerinize yıldızlar değil, renklerin muhteşem senfonisi eşlik ediyor. Doğanın bize verdiği en renkli hediye olan Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz 6 ülkeyi yakından tanımak ister misiniz? Geceleri rengarenk gökyüzüne sahip ülkeler karşınızda.

Roma döneminde Şafak Tanrıçası olarak bilinen Aurora’dan ismini Aurora Borealis, diğer adıyla Kuzey Işıkları sadece dünyanın kuzey bölgelerinde, çoğunlukla Kasım-Şubat aylarında görülebiliyor.

Güneş’ten gelen parçacıkların dünyanın manyetik alanıyla etkileşimi sonucu ortaya çıkan ışıklar nedeniyle gökyüzü mavi, yeşil, sarı, kırmızı ve kahverengimsi kırmızı renklerde olabiliyor.

Eşi benzerine az rastlanır bu mucizevi doğa harikasını yakından görmek isteyenler aşağıdaki destinasyonlara mutlaka uğramalı:

1. Jukkasjärvi, İsveç

İsveç’in Kiruna kenti içerisinde yer alan Jukkasjärvi Köyü’nde yapılan gece turlarında Kuzey Işıklarını görebileceğiniz gibi; aynı kentte yer alan Buz Otel’de eşsiz bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz.

isvec_tg

Jukkasjärvi, İsveç

 2. Svalbard, Norveç

Norveç’e bağlı Svalbard Takımadası renkli küçük evleri, ren geyiği, mors gibi o bölgeye ait hayvan çeşitleri ile biliniyor. Dünyanın en temiz havasına sahip olan adada, anlaşma sonucu 40 ülkenin vatandaşlarına yerleşme hakkı tanınıyor. Svalbard’ta Kuzey Işıkları’nı görmek için en ideal zaman Kasım ve Şubat ayları. Yükseklere çıktıkça ışıkları görme ihtimaliniz bir o kadar artıyor.

svalbard_tg

Svalbard, Norveç

3. İskoçya                                 

İskoçya’nın kuzeyinde bulunan Caithness sahili ışıkları en iyi seyredebileceğiniz destinasyonlardan biri olarak görülüyor. İskoçya’nın yeşillikler içerisinde huzur veren yapısı, etkileyici tarihi yapıları da yolculuğunuzu güzelleştirecek.

iskocya_tg

İskoçya Kuzey Işıkları

4. Kanada

Kanada’danın Kuzeybatı Eyaletleri, Nova Scotia, Yukon, Saskatchewan, Newfoundland ve İngiliz Kolombiyası gibi kuzey bölgelerinde kuzey ışıklarına rastlamanız mümkün.

kanada_tg

Kanada

5. Kakslauttanen, Finlandiya

Kakslauttanen ‘de Kuzey Işıklarını Eskimo evlerinden izleyebilir, Ren geyiği safarisine katılabilir, Urho Doğal Parkı’nda bir doğa gezintisine çıkabilirsiniz.

finlandiya_tg

Finlandiya

6. Reykjavik, İzlanda

İzlanda’nın karlar içindeki şirin şehri kar araçlarıyla gezme, soğuk havaya rağmen sıcaklığını koruyan plajı Mavi Lagün’ün masmavi sularında rahatlama, ünlü televizyon dizisi Game of Thrones’un çekildiği yerleri yakından görme şansı Reykjavik’ te sizleri bekliyor.

izlanda_tg

Reykjavik, İzlanda

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön