Anasayfa » Güncel » Bu Ülkede Yaşayanlar Haftada Yalnızca 8.5 Saat Çalışıyor!
Güncel

Bu Ülkede Yaşayanlar Haftada Yalnızca 8.5 Saat Çalışıyor!

bu-ulkede-yasayanlar-haftada-yalnizca-8-5-saat-calisiyor
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
12 Kasım 2015

Bu haberi okuduktan sonra Finlandiya’ya yerleşmek için araştırma yapma fikrine daha sıcak bakmaya başlayabilirsiniz. Finlandiya haftalık çalışma süresi en az olan ülke. Tatiller, günlük izinler ve devamsızlıklar nedeniyle haftada yalnızca 8.5 saat çalışıyorlar.

İskandinav ülkelerindeki refah seviyesini bilmeyen yoktur. Yapılan tüm araştırmalarda, yaşam kalitesi en yüksek olan ülkeler listelerinin ilk sıralarında mutlaka bir İskandinav ülkesine rastlamışsınızdır. Geçtiğimiz günlerde İsveç de resmi çalışma süresinde değişikliğe giderek, mesai süresini 6 saate indirmişti.

Finlandiya’nın oldukça düşük haftalık çalışma saati, tatiller ve günü birlik izinler kaynaklı. Bir de devamsızlıklar eklenince geriye kalan süre oldukça az oluyor.

En Çok Yunanlılar Çalışıyor

Yapılan araştırmalara göre, haftada 8.5 saat ile Finlandiyalılar en az çalışanlar. Yunanlılar ise, en çok çalışanlar oldu.

Avrupa Birliği vatandaşlarının haftalık ortalama çalışma süresi 40.5 saat. Ancak bu ülkeler arasında Yunanlılar ortalamanın üzerinde çalışıyor. Yunan vatandaşlarının haftalık çalışma süresi 43 saat.

Hollanda da ortalamanın üzerinde çalışıyor. Yunanlılardan sonra en çok çalışan AB ülkesi vatandaşları haftada 41.5 saat ile Hollandalılar. Sıralama Avusturya ve İngiltere ile devam ediyor.

En Az Çalışanlar ise…

En az çalışan ülkeler sıralamasında ise, Finlandiya, Norveç ve Fransa başı çekiyor. Resmi çalışma süresini yakın zamanda günlük 6 saate indiren İsveç de dördüncü sırada yer alıyor.

Anlaşılan o ki, dünyanın refah seviyesi en yüksek olan bu ülkelerinden öğrenilecek çok şey var. Çalışma saatleri günün yarısını geçen ve buna rağmen asgari ücret ile geçinmeye çalışan Türkiye’de bu durumun anlaşılması oldukça güç olacak.

Ancak bu bir gerçek ki, Finlandiya haftada 8.5 saat ile en az çalışan ülke. Aynı zamanda yaşam kalitesi en yüksek ülke. Elbette en mutlu ülkeler listesinde de yer alıyor.

Aslında çalışma süresi ‘az’ olduğu için ‘çalışmıyorlar’ demek doğru değil. Çünkü verimlilik, çalışma süresi ile ters orantılı sonuç verir. Belki de bir araştırma daha yapılmalı, az çalışan ülkelerin verimlilikleri ile ilgili… Günde 10 saat çalışanlar ile günde 6 saat çalışanların yaptıkları işlerden ziyade ‘verimlilik’lerini kıyaslamak en doğru sonucu verecektir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön