Anasayfa » Girisimler » Bu Akıllı Otelde En Ucuz Oda 2, En Pahalısı 5 Dolar
Girisimler

Bu Akıllı Otelde En Ucuz Oda 2, En Pahalısı 5 Dolar

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
1 Eylül 2016

24 yaşındaki Hintli bir kadın girişimci tarafından geliştirilen yeni “otel konsepti” sektörde yeni bir çığır açmaya aday görünüyor…  Öyle ki inşasından servis anlayışına kadar farklı bir anlayışın benimsendiği bu yeni otel modelinde oda fiyatları 2 dolar’dan başlıyor.

Dünyadaki değişim hızı hele ki geçmiş yüzyıllar ile kıyaslandığında baş döndürücü bir ivmeyle ilerliyor. Hal böyle olunca pek çok sektör de bu akıl almaz değişim hızından nasibini alıyor. Rhea Silva isimli 24 yaşındaki Hintli kadın girişimci, kendi ülkesinden başlayarak küresel otel pazarına yeni bir soluk getirebilecek sıra dışı bir girişimde bulundu.

Teknolojiyi maliyetleri minimuma indirmek amaçlı kullanan ve enerji dostu bir felsefe üzerine kurgulanan Hindistan’ın Mumbay kentindeki bu sempatik görünüşlü otelde bir yatağı 2 dolar’a almak mümkün. Hatta bir ay gibi uzun dönemi düşünüyorsanız, 30 günlük konaklama bedeli 40 dolar’a kadar düşüyor.

“Microbolar”dan bilgi alan akıllı odalar

Kentin Nagothane isimli bölgesinde bulunan ve  ‘Chototel’ ismi verilen otelin her bir odasında yerden yükseğe yerleştirilmiş iki kişilik ranza, ufak bir mutfak köşesi, duş kabini ve köşe koltuklu mini bir oturma odası bulunuyor….  Ancak otelin odalarının asıl özelliği “akıllı” olmaları…

chototel-room-1-large

Modern teknolojilerle donatılmış otel odaları “kullandığın kadar öde” sistemi esas alınarak dizayn edilmiş. Her bir oda içerisinde yapılan tüketimi ölçen “Microbot”lar kurulu. Konaklayan misafirler elektrik, su, kablosuz internet, klima, yiyecek-içecek ve resepsiyon gibi giderlerinin tükettikleri kadarını ödüyor. Üstelik akıllı telefonlarına yükledikleri uygulama sayesinde hem tüketim miktarlarını görüntüleyebiliyor hem de oda içerisindeki kullanımlarını yine bu uygulama üzerinden uzaktan dahi yönetebiliyor.

chototel-room-2-large

Otel bu özelliği ile hem konuklarına ekonomik bir seçenek sunarken sahibine de kar sağlıyor. Nitekim Chototel e üç ay önce açıldığı günden bu yana hem neredeyse her gün dolu ve rakiplerinden daha fazla kazanç elde etmiş durumda.

Yeni yatırımlar Londra, Çin ve Nijerya’da…

İngiltere’de okumuş ve eğitim almış olan Rhea Silva, dünyanın çeşitli bölgelerine aynı konseptte başka oteller açmak için planlar yapmış hatta yatırımcı bile bulmuş. Bir sonraki şubeyi Londra, Çin ve Nijerya’da açacaklarını duyuran Silva, hükümet ve resmi kurumların ilgi göstermesi halinde, projenin bir otel fikri olmaktan çıkıp, küresel konut sorununa bir çözüm olabileceğini söylüyor. Yapım maliyeti düşük olan bu odalar, aynı zamanda düşük enerji tüketimine teşvik ediyor.

chototel-exterior-large

Proje sosyal tarafı ile de rağbet görüyor

Rhea Silver yaptığı açıklamada, daha 3 yıl öncesine kadar projenin tanıtımında sürekli maliyet/getiri faktörleri üzerinden yatırımcı çekmeye çalıştığını ancak son zamanlarda bu projenin sosyal tarafının da yatırımcılara son derece cazip gelmeye başladığını belirtiyor.

McKinsey Pazar Araştırma ve Danışmanlık şirketine göre, iklim değişikliği ve savaşlar gibi etkenler sonucu doğacak göç dalgalarıyla birlikte en geç 2025 yılında, dünyada şehirlerde yaşayan nüfusun üçte biri ödeyebileceği konutlar bulamayacak

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön