Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Brüksel Yeni Bir Tanıtım Stratejisi Belirledi: Kedi Videosu
Destinasyonlar

Brüksel Yeni Bir Tanıtım Stratejisi Belirledi: Kedi Videosu

bruksel-yeni-bir-tanitim-stratejisi-belirledi-kedi-videosu
Beste Eşerler
Beste Eşerler
3 Aralık 2015

İzlemek için ekran karşısında saatlerimizi geçirdiğimiz meşhur kedi videoları bir ülkenin başkentinin tanıtım stratejisi olabilir mi? Kesinlikle evet! Bu sevimli akım terör saldırısı tehditine karşı kapılarını turistlere 5 gün boyunca kapatıp ülkedeki sosyal hayatı tamamen durduran Belçika’nın Brüksel kentinde kendini gösterdi. Ortalık sakinleştikten sonra tekrardan eski popülerliğini ve ziyaretçilerini elde etmek isteyen Brüksel, bu kez alışılmışın oldukça dışında bir kampanyayla amacını gerçekleştiriyor.

Ne meşhur Cats müzikali ne de ironik bir video -yani bir bakıma ironik olarak da kabul edilebilir-… Ülkenin başkenti, Brüksel, Paris’te yaşanan korkunç terör saldırılarının akabinde aynı tehditin var olduğu gerekçesiyle kapılarını ziyaretçilere birkaç gün süreyle kapatmış ve şehir genelinde gerçekleştireceği operasyonların bir parçası olarak şehir merkezine askeri birliklerini ve polislerini yerleştirmişti. Hükümet, atandaşlara olabilecek saldırılara önlem gerekçesiyle evden çıkmamaları gerektiğini de bildirirken; o günlerdeki silahlı askerlerin yerini, bu günlerde kediler aldı.

bruksel-yeni-bir-tanitim-stratejisi-belirledi-kedi-videosu2_tg

Şehir merkezi silahlı birimlerle doluydu

Peki, nereden geliyor bu kedi ironisi?

Brüksel yönetimi herhangi bir terör riskine karşı eş zamanlı operasyon düzenlerken vatandaşlarıyla iş birliği yaptığı ve onlardan operasyon süreci tamamlanana kadar operasyonla ve şehirde ne olup bittiğine dair sosyal medya üzerinden hiçbir paylaşım yapmamalarını istedi. Buna karşılık olarak Brüksel halkı hükümeti destekleyerek bu süreçte sosyal medyada kedi görüntüleri ve videoları paylaşarak teröristlere operasyonla ilgili hiçbir detay vermedi.

Güvenlik önlemlerinin ortadan kaldırılmasından ve ortalığın iyice durulmasından sonra ise, kediler resmi olmasa da Brüksel kentinin maskotu haline geldi. İşte bu yüzden bu yeni tanıtım ‘kampanyası’ da bu sevimli dostlarımız üzerinden kurgulandı.

Brüksel’in en tanınmış yapılarından biri olan ‘Atomium’ da terör tehditi gerekçesiyle kapattığı kapılarını geri açarak bu akıma uymayı tercih etti; zira bu dokuz-gen yapı, kötü günlerin ardından ziyaretçi açığını kapatmak için çalışmalara başladı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön