Anasayfa » Seyahat Sektorü » Spor Turizmi » Brezilya, 2016 Yaz Olimpiyatları’na Hazır Mı?
Spor Turizmi

Brezilya, 2016 Yaz Olimpiyatları’na Hazır Mı?

brezilya-2016-yaz-olimpiyatlarina-hazir-mi
Merve Ateş
Merve Ateş
16 Eylül 2015

Bildiğiniz üzere, olimpiyatlar ülkeler için kritik bir önem taşıyor. Reklam ve turizm gelirleri, anlaşmalar, sponsorluklarla beraber kültürel anlamda da ülke için adeta bir ‘inci’ niteliğinde. Tabi ki bu incinin  kazandırdığı kadar kaybettirdikleri de var. Eğer kefeler doğru noktaya yerleşmezse ülkenin yıkıma sürüklenmesi ihtimaller dahilinde. Brezilya da şimdilerde bu kefeyi doğru yerlere koymaya çalışıyor. Başarılı olup olmadığı ise tartışma konusu.

5-21 Ağustos 2016 tarihleri arasında  Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde gerçekleşecek olan 2016 Yaz Olimpiyatları heyecanla beklenedursun; Brezilya, olimpiyata ev sahipliği yapmanın sıkıntılarıyla mücadele ediyor. Ev sahibi ülkenin, gerekli teknik ve altyapısal imkanları sağlamakla beraber, bunları gerçekleştirmek için yeterli ekonomik düzeye sahip olması gerekiyor.

Öte yandan Güney Amerika kıtasında yapılacak ilk olimpiyat olması nedeniyle, Brezilya’nın bu görevin altından başarıyla çıkması sadece kendisini değil Güney Amerika’yı da ilgilendiriyor. 2016 Olimpiyatları’nın ülke bazlı bir felakete dönüşmemesi için organizasyon komitesine önemli görevler düşüyor.

‘Felaket Öngörüleri’

Olimpiyatların Brezilya için felakete dönüşeceğini öngörenler azımsanacak gibi değil. Geçtiğimiz günlerde Bloomberg sitesinde yer alan bir yazıda, Güney Amerika’nın en büyük ekonomisi olarak görülen Brezilya’daki ekonomik değişimin enflasyonu hızlandıracağı belirtildi. Rio Olimpiyatları’nın CEO’su Sidney Levi’ye ultimatom verildi.

Washington Post‘ta ise Rio de Janeiro’daki suların temizliği  konusunda gerekli koşulların sağlanamadığı, suların yarışacak sporcular için tehlikeli olduğu ve bir organizasyon krizinin yaşandığı yazıldı. Bütün bunlara rağmen CEO  Sidney Levi, Ağustos ayında düzenlediği basın konferansında olimpiyatların Brezilya’ya etkisi konusunda endişesi olmadığını söyledi.

Görüldüğü üzere, Brezilya’yı zorlu günler bekliyor. Önümüzde henüz zaman var, neler olacağını göreceğiz.

Ufak bir hatırlatma yapalım; Brezilya 2009 yılında Danimarka’da yapılan oylama sonucunda rakibi Madrid’i açık ara farkla geride bırakarak ev sahibi ülke olmaya hak kazanmıştı. Ulusal Olimpiyat Komitesi verilerine göre, olimpiyatlara 10.500’den fazla sporcu katılacağı ve müsabakaların 28 spor dalında gerçekleşeceği belirtilmişti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön