Anasayfa » Güncel » ‘Böyle Giderse Sadece Bitli Turist Gelir’
Güncel

‘Böyle Giderse Sadece Bitli Turist Gelir’

'Böyle Giderse Sadece Bitli Turist Gelir'
Turizm Global
Turizm Global
9 Mart 2015

Hacettepe Üniversitesi Profesörü Acar, yolsuzluk tartışmaları nedeniyle Türkiye’nin imajının zedelendiğini iddia ederek, “Yatırım gelmeyecek diyorlar. Yolsuzluk olan yere yatırımcıyı bırak turist de gelmez. Sadece bitli turist gelir ya da yeraltı ticaretiyle uğraşanlar” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Profesörü Muhittin Acar, Türkiye’nin yolsuzlukla mücadelede yasal ve kurumsal adımlar atsa da bunun kağıt üzerinde kaldığını vurguladı. Türkiye’nin G20 dönem başkanlığı kapsamında dün İstanbul’da düzenlenen “Yolsuzlukla Mücadele” başlıklı konferansın ardından Cumhuriyet gazetesinden Pelin Ünker’in sorularını cevaplayan Acar, Türkiye’nin ciddi bir imaj ve güven sorunu yaşadığına dikkat çekerek “Türkiye için sorun şu, yatırımcı gelmeyecek diyorlar ya yatırımcıyı bırak, çalışan da gelmeyecek turist de gelmeyecek. Ya bitli turist gelecek ya da yeraltı ticaretiyle, kara parayla uğraşan insanlar gelecek başka yol kalmadı” dedi.

Aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) 7. Çerçeve Programı kapsamında desteklenen ve yolsuzluklarla mücadeleye odaklanan Araştırma Konsorsiyumu ANTICORRP’ın Türkiye ayağının yöneticisi olan Acar, “Bir taraftan ihalelerle ilgili olarak, özelleştirmeler canlı yayında yayımlanıyor diyoruz veya kamu ihale sisteminden bahsediyoruz. Bunlar çok önemli gelişmeler ama bir taraftan da elimizde veriler var. 17-25 Aralık’ta özellikle gazetelere yansımış iddialar var. Bunlar çok vahim iddialar havuz medyasıyla ilişkiler gibi. Bunların sağlıklı ve etraflı bir şekilde soruşturulması incelenmesini istemek hepimizin hakkı” dedi.

Türkiye’de 17-25 Aralık dosyalarının soruşturulmadan kapatıldığı kaygısı olduğuna işaret eden Acar, “Bu, ülkenin imajını da vurur, siyasi iktidarın da kredibilitesini aksatır. Bu konularda biraz daha halkın katılımı önemli. Seçmenlere de iş düşüyor Bunlardan biz rahatsız oluyoruz diye kuvvetli mesaj yollamaları lazım. Ben yolsuzluğa bulaşan siyasetçi istemiyorum mesajı millet tarafından kuvvetli bir şekilde yüksek sesle ortaya koyulmadıktan sonra siyasetçinin cesareti kırılmaz. Yolsuzluk konusunda hatta belki artar” diye konuştu.

Acar, seçmece yaptırımların yolsuzluğun önemli bir parçası olduğunu belirterek, “Bu en büyük yolsuzluk olabiliyor. Hükümet yetkilileri bazı şirketlere kızdığı için daha sonra o şirketlere vergi memurları gidiyor. Bu iş ortamı için çok tehlikeli. Buna Türkiye de dahil. Aynı tartışmalar belediyelerle de ilgili var. Acaba muhalefete mensup belediyere daha fazla mı denetim yapılıyor? Aynı şey sivil toplum örgütleri, vakıflar ve medya için de geçerli. Hem sivil toplum örgütlerinin hem de medyanın belediyelerin kamu kurumların şirketlerin hükümetin elinde denetim ve demokratikleşme silahı olmaktan çıkması gerekir. Denetim kuralları herkese eşit şekilde uygulanmalı. Seçici yaptırımlar olursa hem demokrasiyi hem de ekonomiyi yaralarsınız” dedi.

Çeteleşme artar

Ülke yönetimleri için güven, güvenilirlik ve güvenliğin önemine dikkat çeken Acar, yolsuzluklar nedeniyle öncelikle halkın devlete güveninin kaybolduğunu belirtti. Bunun yanı sıra ülke imajının da zedelendiğine vurgu yapan Acar. “Ülkenin güvenilirliği olmayınca alınan borcun faizi de yüksek olur” dedi. Yolsuzluğun bir diğer boyutunun da güvenlik sorunu olduğuna işaret eden Acar şöyle konuştu: “Çok yaygın yolsuzluk orta ve uzun vadede çok ciddi güvenlik sorunu haline geliyor. Bunun nasıl olduğunu anlamak istiyorsanız çetelere bakın, mafya bir ülkede nasıl yerleşiyor ona bakın. Meksika örneği var. Asma köprünün üstüne bakıyorsunuz 30 kişiyi asmışlar. Mafya buraya yolsuzlukla geldi.”

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön