Anasayfa » Seyahat Sektorü » Destinasyonlar » Bosna Hersek’ten Hırvatistan’a “Tarihte Pedal Çevirmek”
Destinasyonlar

Bosna Hersek’ten Hırvatistan’a “Tarihte Pedal Çevirmek”

Tuğce Yaral Mercan
Tuğce Yaral Mercan
26 Nisan 2018

Tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü Bosna Hersek ile Hırvatistan arasında bulunan ve 1990’lı yıllarda yaşanan savaşın unutturduğu eski demiryolu rotası, bisiklet tutkunlarının düzenlediği turlarla masalsı bir coğrafyanın kapılarını yeniden açıyor.

Avusturya-Macaristan idaresi döneminde 20. yüzyılın başında inşa edilen ve 1970’li yıllara kadar aktif olarak kullanılan Bosna Hersek ile Hırvatistan arasındaki demiryolu; tarihi miras ile doğa harikalarının varlığını koruduğu, bölgedeki insanları ve kültürleri birbirine bağlayan özel bir konuma sahip. Özellikle son savaşın ardından insanların ilgisini kaybeden demiryolu, o tarihten sonra uzun yıllar kullanılmadı. Ta ki 2016’ya kadar…

“Eski Dar Demiryolu ‘Ciro’yu Yeniden Canlandırmak” amacıyla yola çıkan Hersek Bisikletçiler Derneği‘nin “Tarihte pedal çevirmek” sloganıyla 2 yıl önce başlattığı etkinlik, adeta bölgenin kaderini değiştirdi. Bosna Hersek’in Mostar ve Hırvatistan’ın Dubrovnik şehirleri arasındaki eski demiryolu güzergahında yapılan bisiklet turları; Bosna’daki savaşın izlerini taşıyan bölgeye güzel geçmişindeki hareketli günlerini yeniden kazandırıyor.

Geçmişle bugün arasında yaşayan izleri keşfetme imkanı sunan nostaljik rotada, belli aralıklarla bisiklet turları düzenleyen Hersek Bisikletçiler Derneği; bisiklet ve macera tutkunlarına eşsiz bir tecrübe kazandırken aynı zamanda bölge turizmine de önemli katkı sağlıyor.

Masalsı güzergahta tarihe pedal çeviriyorlar

Tarih, doğa ve savaşın izleri bir arada

Nehirler, orman yolları, önemli tarihi mekanlar, köprüler ve demiryolu tünellerinin arasından geçen doğa harikası güzergah; aynı zamanda doğal bir açık hava müzesi niteliğinde… Öyle ki; tura katılanlar son savaşın ardında bıraktığı terk edilmiş köyleri ve hüzünlü  savaş yıkıntılarına da tanıklık etmiş oluyor.

Tarihte pedal çevirmek isteyen 200 bisiklet tutkunu 2018 yılının ilk turunu geçtiğimiz hafta gerçekleştirdi. Güzergah üzerinde bulunan tarihi Blagaj Tekkesi ile Pocitelj Köyü‘nü de ziyaret eden katılımcılar; zümrüt yeşili Neretva Nehri kıyısında da pedal çevirme imkanı yakaladı.

Haziran‘da Capljina-Zavala, Eylül’de Zavala-Dubrovnik

Hersek Bisikletçiler Derneği Başkanı Toni Zoric, AA’ya yaptığı açıklamada, bu yıl ilk etkinliği Mostar-Capljina arasında yapıldığını belirterek, haziran ayında Capljina-Zavala ve eylül ayında Zavala-Dubrovnik arasındaki iki tur ile Mostar-Dubrovnik parkurunun tamamlanacağını söyledi.

Zoric, bisiklet turlarının Hersek bölgesinin tanıtımında çok önemli olduğunu kaydederek, “Bu sadece bir bisiklet güzergahı değil, aynı zamanda tarih ve doğa harikaları eşliğinde tecrübe kazanılan bir yolculuk.” dedi.

“Etkinlik bölge için bir fırsat”

Etkinlikte, rota üzerinde olmasa da yoldan biraz çıkarak tarihi ve turistik değeri olan Blagaj Tekkesi’ni de ziyaret ettiklerini aktaran Zoric, katılımcıların gerçekleşen yolculuktan oldukça memnun kaldıklarını söyledi.

Ä°lgili resim

Zoric, etkinliğin tanıtımı için İngiltere, Belçika ve Avusturya’da fuarlara katıldıklarını ve insanların etkinliğe çok ilgili olduğunu belirterek, yetkili mercilerin bölge için oluşturdukları bu fırsatı anlamasını umduklarını dile getirdi.

Etkinliğe farklı ülke ve şehirlerden katılanlar olduğuna dikkati çeken Zoric, bu etkinliği sürekli hale getirmeyi planladıklarını da ifade etti.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön