Anasayfa » Seyahat Sektorü » Acentalar » Booking Soruşturması: Acentaların İmdadına TÜRSAB Yetişti
Acentalar

Booking Soruşturması: Acentaların İmdadına TÜRSAB Yetişti

Booking Soruşturması: Acentaların İmdadına TÜRSAB Yetişti
Emir GELEN
Emir GELEN
29 Temmuz 2015

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) geçtiğimiz Ocak ayında yaptığı şikayet ile Rekabet Kurumu, geçtiğimiz hafta Avrupa merkezli online rezervasyon devi Booking hakkında yürüttüğü ön araştırmayı karara bağlayarak, Booking.com B.V. ile Bookingdotcom Destek Hiz. Ltd. Şti. hakkında soruşturma açılmasına hükmetti.

Başta ülkemizdeki acentaları “en iyi fiyat garantisi” uygulaması ile neredeyse hiç iş yapamaz hale getiren şirket, bunun yanında turizm işletmelerini bu politikası ile tahakküm altına alarak aynı zamanda son kullanıcıyı da seçme özgürlüğünden mahrum bırakmaktadır. Tabii ki en iyi fiyat garantisinin nihai yararlanıcısı son kullanıcıdır, fakat kullanıcıyı memnun ederken aradaki diğer aktörleri hiçe sayamaz, onları görmezden gelemezsiniz. Ayrıca alternatifi olmayan bir ortamda rekabetten ve yerli rakiplerin kendilerini geliştirmelerinden ne kadar söz edebiliriz, bu da ayrı bir tartışma konusu.

Biliyorum bir kısım çevreler çıkarak “Türkiye serbest piyasa ekonomisi, isteyen istediği hizmeti istediği şekilde verebilir” gibi savunmalar yaparak, Rekabet Kurumu’nun almış olduğu soruşturma kararını eleştirecektir. Fakat burada, ülke turizminin bel kemiğini oluşturan 7 bini aşkın kayıtlı acentayı, bu acentalardan ekmek yiyen insanları ve bu şirket üzerinden yurt dışına giden ve vergilendirilemeyen paralar düşünülmelidir.

Burada otelciler gidip Booking’den daha düşük fiyatı başka bir sitede veremiyorsa, ve bu şirket bunu hem bir pazarlama aracı olarak kullanıp hem de ülke turizminin iç dinamikleri üzerinde etki edebilecek bir duruma gelebiliyorsa, burada harekete geçmek gerekmektedir.

Her ne kadar serbest ve rekabetçi bir piyasa da olsa, merkezi Hollanda’da bulunan, vergisini oradan veren, sektördeki gücünü kullanarak acentaları sindiren ve işletme sahiplerine başka bir çare bırakmayan bir ticari oluşuma en basitinden ülke menfaatleri için dur demek gerekiyor.

Çözüm tabii ki site kapatma değil; erişim engelleme, yapılabilecek en büyük hata olur. Bence bu işin çözümü, Booking’in şirket politikalarını gözden geçirerek Türkiye için bir yerelleşme adımı atması, ve tekelleşme stratejisindeki “en iyi fiyat garantisi” uygulamasından vazgeçerek, başta acentalar ve turizm işletmeleri olmak üzere ilgili merci ve kurumlarla işbirliğine gitmesidir.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’a bu işin peşini bırakmadığı ve kimi çevreler tarafından tepki çekebilecek bir hamle olmasına rağmen ülke turizmi uğruna kararlılıkla attığı adımlar için teşekkürler. İleriki dönemlerde aynı kararlılığı Turizm Bakanlığı’ndan da bekliyor olacağız.

ETİKETLER :
İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön