Anasayfa » Seyahat Sektorü » Acentalar » Booking.com’a Ön Soruşturma Açıldı!
Acentalar

Booking.com’a Ön Soruşturma Açıldı!

Booking.com'a Soruşturma Açıldı!
Sezen Duygu SARIMADEN
Sezen Duygu SARIMADEN
1 Temmuz 2015

Türkiye’de online seyahat pazarının devi booking.com hakkında Rekabet Kurumu tarafından ön soruşturma başlatıldı. Yurtdışı merkezli olması nedeniyle vergi ödemeden satış yapan web sitesi hakkında şikayette bulunan TÜRSAB’ın hukuki mücadelesinde büyük bir adım atılmış oldu.

Rekabeti bozduğu ve haksız kazanç elde ettiği gerekçesiyle Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından şikayet edilen firma hakkında Rekabet Kurumu tarafından ön soruşturma açıldı.

Vergi vermeden otel satışlarından büyük oranda komisyon elde eden firma nedeniyle otelciler ve tur operatörleri isyanda. Konuya ilişkin TÜRSAB’tan yapılan açıklamada, online platform hakkında 08.01.2015 tarihinde soruşturma açılması için şikayette bulundukları belirtildi. Açıklamada, Booking.com’un pazardaki hakim durumunu kötüye kullanarak rekabeti engellediğini ve faaliyetleri kısıtlanan acentaların mağduriyetlerinin giderilmesi için soruşturma talebinde bulundukları belirtildi.

Ocak ayında başlatılan hukuk mücadelesinde Rekabet Kurumu tarafından ön araştırma kararı verildi. Şikayetlerin üzerine online dev hakkında gelinen noktaya ilişkin konuşan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Üyelerimizin haklarını sonuna kadar savunacağız.” dedi.

Tüketicinin ‘en iyi fiyat garantisi’ ifadesiyle yanıltıldığını ve otele imzalatılan ‘garanti oda’ sözleşmeleri ile fiyat baskısı oluşturulduğunu ve bu durumun pazardaki rekabeti büyük oranda engellediğini dile getiren Ulusoy, “Seyahat acentacılığı faaliyetlerini yürütme yetkisi 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu ile TÜRSAB üyesi seyahat acentalarına verilmiş durumdadır. Bu ehliyete sahip olmayan Booking.com Türkiye’de seyahat acentalarının verdiği hizmetleri sunma hakkına sahip değildir.” diye konuştu.

Yurtdışı merkezli olması nedeniyle Türkiye’de vergi ödemeyen booking’in Rekabet Kanunu’na aykırılıklarının önüne geçmek için her türlü yasal yolu takip ettiklerini dile getiren Ulusoy, yaşanan sorunların Rekabet Kurumu uzmanlarına anlatıldığını ve tutanak altına alındığını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde tur operatörleri ve otelciler booking.com’un rekabeti bozduğunu iddia ederek isyan etmişti. Sitenin haksız kazanç sağladığını belirten otelciler, aynı zamanda çok müşteri getirdiği için online platformdan vazgeçemiyor. Yurtdışı merkezli firma, komisyon vergisini Türkiye’ye ödemiyor. Otelciler komisyon rakamlarının yüksek olduğunu firmaya ilettiklerinde sistemden çıkarılmakla tehdit edildiklerini belirtiyorlar.

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön