Anasayfa » Seyahat Sektorü » Havayolları » Boeing Kendi Kendini Temizleyen Uçak Tuvaleti Geliştiriyor
Havayolları

Boeing Kendi Kendini Temizleyen Uçak Tuvaleti Geliştiriyor

boeing-kendi-kendini-temizleyen-ucak-tuvaleti-gelistiriyor
Burcu KAYMAK
Burcu KAYMAK
4 Mart 2016

Herkesin bildiği gibi özellikle kamusal alanlarda temizlik dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biridir. Eğer bahsettiğimiz uçak tuvaletleri ise işler biraz daha değişebilir. Bu nedenle Boeing kendi kendini temizleyebilen tuvalet üzerinde çalışmalara başladı.

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden olan Boeing, sizi uçaklarda mikroplardan uzak tutmak için kendi kendini temizleyen tuvalet teknolojisi üzerinde çalışıyor. Öyle ki bu yeni tuvalet modeli kullanılmadığı zaman ultraviyole (UV) ışınları ile tuvalette oluşabilecek her türlü mikrobu size ekstradan antibakteriyel mendiller kullandırmadan engelleyecek.

Şimdilerde bu sistemin ticari uçaklarda kullanılması için ileri testleri de başarıyla tamamlaması gerekiyor. Sistem ultraviyole ışınlarını sadece tuvalet meşgul değilken kullanıyor ve Boeing mühendisleri bu tuvaletin iki kullanım arasında ki süre içerisinde UV ışınları ile mikro organizmaları minimize edeceğini belirtiyor.

Boeing Ticari Uçaklar Çevresel Performans Direktörü Jeanne Yu ise konu hakkında:

” Gün boyunca uçuşlarda tuvaletleri kullanırken yaşadığımız gerginliği azaltmak için çalışıyoruz.”

“Bu prototiple, bir kişi tuvaletten çıktığı anda  tuvalet boyunca yayılan UV ışın akımı, tuvalete, lavabo ve çevrede ki diğer ekipmanlar üzerinden süzülerek dezenfekte edecek, hatta kokuyu bile..”

Boeing bir yere dokunmaksızın yaşayabileceğiniz bir gelecek inşa etmek için çalışıyor diyen şirket UV ışınlarının bakterilerin %99.99’unu öldürebilecek kapasitede olduğunu belirtiyor.

Bazı dokunmadan erişebileceğiniz özellikler şimdiden Boeing uçaklarında kullanılıyor.”

Yu sözlerine şöyle devam etti:

“Ama yeni UV dezenfekte sistemi yolculara daha fazla güvenlik ve belki de daha iyi bir uçuş deneyimi sunuyor.”  

Değerli Turizm Global okuyucuları, bu benim Turizm Global’de yazmış olduğum son yazı. Şimdiye kadar haberlerimi ve destinasyonlarla ilgili paylaştığım izlenimleri okuduğunuz için sizlere teşekkür ederim. Hepinize en iyi dileklerimi sunuyor, tüm evren için huzur, barış ve mutluluk diliyorum.

Hoşça kalın!

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön