Anasayfa » Seyahat Sektorü » Havayolları » Boeing 737 MAX’a Alternatif Rus Irkut MC-21
Havayolları

Boeing 737 MAX’a Alternatif Rus Irkut MC-21

Tam da Boeing 737 MAX krizinin yaşandığı bugünlerde Rusya Federasyonu 160 yolcu kapasiteli Irkut MC-21 model uçağını havacılık sektörüne tanıtıyor.

Kapasitesi, gövdesi ve uçuş otonomisi bakımından da 737 MAX’a benzerlik sergileyen Irkut MC-21 uçağın proje tarihi normalde 2006. Üretimi planlandığı şekilde ilerleseydi 2012 yılında da yolcu taşımaya başlayacaktı. Yaşanan tedarik sıkıntıları nedeniyle havayolu taşımacılığına başlayabilmesi için şimdi yeni hedef 2020, üretici firma sadece uygunluk belgesini beklediklerini açıklıyor.

Test uçuşlarını başarıyla tamamlayan uçak, Ağustos 2019 sonu Moskova’da gerçekleştirilecek olan Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı’nda tanıtılacak.

Rus Ticaret ve Sanayi Bakanı Denis Manturov, tasarımında yolcu konforunun ön planda tutulduğunun altını çizerek Irkut MC-2’i yolcularıyla havada görmeyi heyecanla beklediklerini açıkladı.

Üretici firma uçağın kanatlarının yapımında kullanılan materyalin ithalatında yaşanan sıkıntılar nedeniyle yalnızca altı adet üretim gerçekleştirebildi. Daha fazla sayıda üretmek adına ise farklı tedarik yöntemlerine başvurmak zorunda kalacaklar. Yapılan açıklamalara göre uçaktan 175 adet sipariş edilmiş durumda. Siparişlerin 50 âdeti de Rusya’nın en büyük havayolu olan Aeroflot’a ait.

Bilginiz olacağı üzere Etiyopya’da gerçekleşen uçak kazasının soruşturması tamamlana kadar tüm B737 MAX uçuşları yasaklanmış durumda. Hâlihazırda siparişleri gerçekleştirilmiş uçağın 500 milyar €uroluk potansiyel geleceği de yine bu soruşturmanın seyrine bağlı olarak bekletiliyor.

Sadece Rusya değil, Çin’de de aynı faaliyet Comac C919 model uçak için geçerli. O modelin de 2020’de semalarla buluşması planlanıyor ve hatta şimdiden 800 satış sözleşmesi yapıldığı iddia ediliyor. Airbus da gövdesi daha dar A320neo A321 model uçağının tanıtımına ağırlık veriyor.

 

 

İlginizi Çekebilecek Yazılar
Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Profil_foto_yorum

POPÜLER YAZILAR
SON TWEETLER
Başa dön